Ceny aut ostro w górę

opublikowano: 25-11-2020, 22:00

Średnia ważona ceny nowego auta w październiku 2020 r. wynosiła blisko 126,6 tys. zł - to o 10 proc. więcej niż rok temu. Będą kolejne podwyżki.

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • Dlaczego ceny aut rosną w tym roku najszybciej
  • Która klasa aut drożeje najszybciej
  • Która marka podrożała najmocniej

Z danych zebranych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że średnia ważona cena sprzedaży nowego samochodu osobowego za 10 miesięcy 2020 r. wyniosła niespełna 122,5 tys. zł i była o 11 proc. wyższa od tej sprzed roku. Choć średnia z października (126,6 tys. zł) wykazała nieco mniejszą dynamikę wzrostu w ujęciu rocznym (9,9 proc.) to i tak była drugą w historii tak wysoką miesięczną kwotą. Rekordowa padła w marcu 2020 r. (130,5 tys. zł)

- Dane z ostatnich trzech lat wyraźnie pokazują, że to właśnie w tym roku ceny rosną w najszybciej. W 2019 i 2018 r. wzrosty miesięczne nie przekraczały 6 proc. Walka z emisją CO2 trwa i jeżeli zachowana zostanie tendencja z ostatnich lat, to w IV kwartale średnia cena jeszcze wzrośnie - mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Samaru.

Specyficzne zmiany na tle całego rynku wykazuje segment samochodów premium. Rosnąca popularność aut tej grupy ma znaczący wpływ na wzrost cen, mimo że ceny w klasie premium rosną wolniej w porównaniu do całego rynku. Średnia ważona cena sprzedaży wynosi dla nich obecnie 231,9 tys. zł, w ciągu roku wzrosła o zaledwie 3,3 proc (7,5 tys, zł.) Dla porównania cena dla rynku osobowych wzrosła w tym czasie o 12 tys, zł.

Istotny jest jednak coraz większy udział samochodów klasy premium w rynku samochodów osobowych. W 2019 r. wynosił 12,9 proc., w bieżącym [w okresie styczeń - październik - przyp. red.] wzrósł do poziomu 15,8 proc - wyjaśnia Wojciech Drzewiecki.

Jakie samochody podrożały w tym roku najbardziej? Vany z segmentu C (wzrost o blisko 12 proc.), a zaraz po nich samochody zaliczane do segmentu  A (+11,4 proc.) oraz vany z segmentu D (+10,1 proc.). Udział w rynku wymienionych segmentów nieznacznie przekracza 4 proc., natomiast najpopularniejszym segmentem są samochody kompaktowe z klasycznymi nadwoziami (udział 24,6 proc.). W ich przypadku ceny wzrosły o 9,4 proc.. Najmniejszy wskaźnik wzrostu cen, jak i najmniejszy udział w rynku, dotyczy aut luksusowych (nieco ponad 3 proc.)

Które marki podrożały najbardziej? Listę otwiera Smart, którego średnia cena sprzedaży wzrosła aż o 81,9 proc. Jest związane z wycofaniem z oferty silników spalinowych i zastąpieniem ich elektrycznymi. Drugie miejsce zajmuje Porsche (+17,8 proc.), a trzecie - DS (+14,1 proc.). Wśród modeli prym wiedzie skoda citigo (+120 proc.), smart forfour (+93,7 proc) oraz smart fortwo (72,9 proc.) - we wszystkich przypadkach wzrost cen możemy tłumaczyć zastąpieniem silników spalinowych elektrycznymi w tych modelach.

Jak ceny będą kształtować w najbliższej przyszłości? Prawdopodobnie będą rosły. Przemawiają za tym najświeższe dane rynkowe. W pierwszych dwóch dekadach listopada zarejestrowano 25,5 tys. nowych osobówek - to co prawda o 7 proc. więcej niż rok temu, ale to tylko zasługa kalendarza (w tym roku było dwa dni robocze więcej) W przeliczeniu na jeden dzień roboczy liczba rejestracji aut osobowych spadła (o ponad 8 proc). Rośnie za to segment premium. 4,4 tys. rejestracji w ciągu 20 dni listopada to o ponad 32 proc,. więcej niż rok temu i o ponad 13 proc. więcej w przeliczeniu na jeden dzień roboczy.

– Jeśli do tego dodać większe zainteresowanie droższymi od spalinowych autami elektrycznymi, dalszy wzrost średniej ceny jest niemal pewny - mówi Wojciech Drzewiecki.

Strukturalna podwyżka
Strukturalna podwyżka
Rynek aut osobowych topnieje nierównomiernie. Po dziesięciu miesiącach stracił 26,7 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Jego luksusowa część stopniała tylko o 5,5 proc. Rosnący udział aut premium przekłada się na wzrost średnich cen.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane