Ceny domów na Wyspach powoli stabilizują się

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 20-09-2021, 12:18

Pojawiły się oznaki stabilizacji na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Średnia cena domu ustanowiła jednak nowy rekord.

Darren Staples

Według danych portalu Rightmove zajmującego się wyszukiwaniem nieruchomości, w pierwszych dwóch tygodniach września ceny wywoławcze wzrosły „jedynie” o 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym, co daje 5,8-proc. dynamikę w skali roku. W rezultacie średnia cena domu zwiększyła się tylko o 15 funtów, ale ustanowiła nowy rekord na poziomie 338,46 tys. GBP (ponad 1,8 mln zł).

Powodem do postrzegania obecnej zmiany jako oznaki stabilizowania się, był 14-proc. wzrost liczby nieruchomości wystawionych na sprzedaż. Zdaniem Rightmove, na rynku nadal panuje „głód” domów, choć wygasanie programów wsparcia stworzonych przez rząd (np. niższa opłata skarbowa) powinno ograniczyć popyt.

W skali roku największe wzrosty cen odnotowano m.in. w Walii i południowo-zachodniej Anglii, aprecjacja sięgnęła 8 proc. podczas gdy w stołecznym Londynie zwiększyły się tylko o 0,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane