Ceny działek budowlanych poszły w dół

Mateusz Gawin, Bankier.pl, KZ
opublikowano: 24-01-2016, 22:00

Taniej jest przede wszystkim w miastach, ale poza największymi aglomeracjami ceny też pospadały.

Winnice i bliskość Europy Zachodniej — to wcale nie podnosi cen, bo jak się okazuje, najniższe ceny działek budowlanych utrzymywały się w Lubuskiem — na koniec 2015 r. średnia cena ofertowa 1 mkw. działki budowlanej wyniosła 57 zł (w przypadku 10-arowych parcel). Najdroższe działki proponował natomiast rynek mazowiecki — cena podobnej działki to koszt 228 zł/mkw. — wynika z danych udostępnionych portalowi Bankier.pl przez serwis ogłoszeń nieruchomości Otodom.pl.

Spadki prawie w całej Polsce

Pod względem cen, zaraz po najdroższym województwie mazowieckim (228 zł/mkw.) plasuje się lubelskie (146 zł/ mkw.) oraz pomorskie (140 zł/ mkw.). Analizując działki o powierzchni 10 arów, największe spadki w ostatnim roku odnotowano w województwach zachodniopomorskim (10 proc.) i lubuskim (9 proc.). Znacznie większe obniżki wystąpiły w przypadkuparcel o powierzchni do 800 mkw. Dla takich działek sięgały one nawet 46 proc. w podkarpackim, 30 proc. w lubuskim i 21 proc. w zachodniopomorskim i śląskim. Znikome wahania dotyczyły tylko trzech województw: dolnośląskiego, małopolskiego i mazowieckiego. Dla głównych kategorii metrażowych stawki za 1 mkw. nie zmieniły się tam o więcej niż kilka procent.

Taniej w mieście

Duże zmiany na rynku gruntów pod budowę domu zaszły w przypadku terenów położonychw granicach miast wojewódzkich. Obniżki urosły przez rok do poziomu 34 proc. w Katowicach. Niewiele mniejsze promocje odnotowano m.in. w Bydgoszczy (29 proc.), Gdańsku (21 proc.) i Olsztynie (21 proc.). Tylko w dwóch analizowanych miastach przez ostatnie 12 miesięcy stawki za 1 mkw. działki budowlanej podrożały. W Poznaniu podwyżka była niewielka i wyniosła 3 proc., co nominalnie przełożyło się na wzrost ceny o 10 zł/mkw. W Łodzi było to już jednak 30 zł/mkw. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Gawin, Bankier.pl, KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu