Ceny nowych aut wyhamują

Paweł Janas
28-01-2005, 00:00

To będzie rok stopniowej stabilizacji. Dilerzy nasilą walkę na promocje i upusty. A o to przecież chodzi klientom.

Najnowsze badania firmy doradczej PricewaterhouseCoopers (PwC) wskazują, że ceny nowych samochodów w Polsce stopniowo się stabilizują. Średnia cena detaliczna wzrosła w Polsce w ubiegłym roku o 3,9 proc., podczas gdy w 2003 r. skok był znacznie większy i sięgnął 12,3 proc.

Czas promocji

Zdaniem analityków z PwC, również ten rok może przynieść osłabienie tempa wzrostu cen nowych aut w Polsce. Ich zdaniem, będzie on niewielki. Co będzie miało na to wpływ?

— Producenci i sprzedawcy prawdopodobnie będą stosować dodatkowe upusty, by utrzymać udział w rynku. Im bliżej wiosny, sezonu trudnego pod względem sprzedaży samochodów, tym więcej można się spodziewać obniżek cen i agresywnych promocji — twierdzi Dawid Green z PwC.

— Różnice między Polską a Europą Zachodnią są już na tyle nieduże, że producenci i importerzy samochodów mogą sobie pozwolić na to cenowe status quo. Poza tym wzrost cen skutecznie powstrzymuje silny złoty — komentuje Jakub Faryś, dyrektor Związku Motoryzacyjnego SOIS.

Rafał Krawczyk z PwC dodaje, że aby zachęcić klientów do zakupów, producenci poza promocjami i obniżkami cen będą prawdopodobnie oferować również dodatkowe wyposażenie lub dłuższy okres gwarancyjny.

— Coraz częściej będą współpracować z wybranymi bankami i firmami leasingowymi, wypracowując atrakcyjne warunki finansowania — mówi Rafał Krawczyk.

Najgorszy rok

Ubiegły rok zakończył się dla branży motoryzacyjnej sporą porażką. Masowy napływ używanych aut i niekorzystne zmiany w podatkach sprawiły, że dilerzy sprzedali jedynie 316 tys. nowych aut osobowych, niemal o 11 proc. mniej niż w nie najlepszym 2003 r. Zdaniem analityków, producentów i importerów, ten rok będzie taki sam lub nawet gorszy. Pesymiści szacują, że klientów znajdzie 250 tys. nowych aut. Optymiści mówią o 320-340 tys. sztuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ceny nowych aut wyhamują