Ceny obligacji spadają

Anna Borys
opublikowano: 05-09-2006, 00:00

Przy niskiej aktywności inwestorów rentowności papierów wczoraj rosły. Wszystko za sprawą negatywnych nastrojów w regionie. Polskim papierom nie pomaga rosnące ryzyko polityczne. Rynek czeka na debatę nad budżetem, która raczej nie wzmocni krajowych obligacji, bo inwestorzy obawiają się kolejnych wydatków socjalnych. Oliwy do ognia dolewa słabnący złoty, który obniża opłacalność inwestycji w polskie papiery. Nie bez znaczenia są także obawy o inflację. Nienajlepszy nastrój odzwierciedla komunikat Ministerstwa Finansów mówiący, że podaż na środowym przetargu obligacji wyniesie 1,8 mld zł, czyli w dolnym zakresie zapowiadanego przedziału. Ta sytuacja może świadczyć o obawach o przebieg aukcji.

Bez echa przeszedł komunikat o cenach produkcji sprzedanej przemysłu w strefie euro, które wzrosły w lipcu o 0,6 proc., licząc miesiąc do miesiąca, i o 5,9 proc. — rok do roku. To dane zgodne z oczekiwanymi. O godzinie 15.30 rentowność dwuletnich papierów skarbowych wzrosła do 4,94 proc., wobec 4,83 proc. w piątek; pięcioletnich wyniosła 5,45 proc., wobec 5,39 proc., a dziesięcioletnich 5,63 proc., względem 5,59 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu