Ceny ropy naftowej nadal kroczą w górę

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 01-06-2000, 00:00

Ceny ropy naftowej nadal kroczą w górę

Wczoraj notowania ropy na światowych giełdach biły kolejne rekordy. W środę ceny ropy w Londynie wzrosły do najwyższego poziomu od trzech lat. Za baryłkę ropy Brent z Morza Północnego, z lipcowa dostawą, płacono dzisiaj na Międzynarodowej Giełdzie Paliw (IPE) w Londynie 29,40 USD. Jeszcze droższa była ropa w Stanach Zjednoczonych.

CENA tego surowca w transakcjach elektronicznych, z dostawą w lipcu, wzrosła na giełdzie w Nowym Jorku o 22 centy, do 30,57 USD za baryłkę.

OBECNIE analitycy dalszą tendencję na rynku paliw uzależniają od opublikowania raportów na temat zapasów ropy i jej produktów w USA. Co tydzień podają je American Petroleum Institute i Departament Energii USA. Zeszłotygodniowe dane API dostarczyły informacji o spadku o 2 mln baryłek (4,3 proc.) zapasów benzyny RFG. Ten typ benzyny zalecany jest przez amerykańskie władze, szczególnie na obszarach gęsto zaludnionych, ze względu na normy dotyczące ochrony środowiska naturalnego.

TRUDNO stwierdzić, jakie będą wyniki ogłoszone w tym tygodniu. Poprzednie zupełnie zaskoczyły większość analityków. Zamiast spodziewanego wzrostu zapasów ropy naftowej, usłyszeliśmy o ograniczeniu zasobów tego surowca.

Z OGRANICZENIEM zasobów możemy mieć do czynienia również na naszym rynku. Jednak w tym wypadku nie chodzi o paliwa, ale zboża. O tym, że tegoroczne zbiory będą sporo mniejsze od oczekiwanych nie trzeba nikogo przekonywać. Braki ziarna na rynku już teraz są widoczne. W obliczu występujących niedoborów rząd postanowił rozszerzyć import. Zdecydowano się na uruchomienie kontyngentu na import 10 tys. ton pszenicy z Węgier w I półroczu 2000. Jednak nie wiadomo, jaka będzie obowiązywała stawka celna.

WCZEŚNIEJ przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki twierdził, że stawka preferencyjna dla importowanej z Węgier pszenicy wyniosłaby 15 proc. Obecnie nie ma kontyngentu na węgierską pszenicę, a stawka poza kontyngentem wynosi 70 proc. Prawdopodobnie rząd rozważy możliwość wprowadzenia kontyngentu taryfowego na import 50 tys. ton pszenicy z Węgier w II półroczu 2000.

PONADTO rolnicy mogą liczyć na uruchomienie w 2000 roku preferencyjnych kredytów skupowych, niezbędnych do realizacji przyjętego przez rząd programu interwencji.

NALEŻNE dopłaty do kredytów skupowych rząd szacuje na poziomie do 90 mln zł, w tym do 50 mln zł z tytułu dopłat do kredytów na skup zbóż konsumpcyjnych (pszenicy i żyta).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny ropy naftowej nadal kroczą w górę