Ceny ropy w USA spadają

  • PAP
opublikowano: 14-07-2021, 08:38

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje podczas środowej sesji po tym, jak we wtorek zakończyła handel na najwyższym poziomie od X 2018 r. - informują maklerzy.

fot. REUTERS/Amit Dave/Forum

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 75,00 USD, niżej o 0,33 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 76,28 USD za baryłkę, niżej o 0,27 proc.

W USA nadal maleją zapasy ropy, a to oznaka zacieśniania się sytuacji na globalnych rynkach paliw.

Z opublikowanego we wtorek branżowego raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) wynika, że zapasy ropy w USA w ub. tygodniu zmalały o ponad 4 mln baryłek, a benzyny - spadły o 1,54 mln baryłek.

Byłby to już 8. z kolei tygodniowy spadek amerykańskich zapasów ropy - najdłuższa seria spadkowa od stycznia 2018 r., jeśli dane te potwierdzi w środę w oficjalnych wyliczeniach Departament Energii (DoE).

Zapasy ropy w Cushing - hubie naftowym - spadły w ub. tygodniu o 1,59 mln baryłek - podano w raporcie API.

Na rynkach paliw panuje jednak niepewność w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa delta.

Indonezja zanotowała rekordową liczbę nowych przypadków zakażeń. Z kolei w Sydney przedłużono o 2 tygodnie lockdown - co najmniej do 30 lipca - z powodu wzrostu zachorowań na nową odmianę koronawirusa.

Tymczasem na razie trudno określić dokładnie krótkoterminowe perspektywy popytu na rynkach paliw.

"Oznaki ożywienia gospodarki USA są wprawdzie wyraźne, globalne dostawy ropy się kurczą, a decyzje OPEC+ w sprawie dostaw ropy pozostają +dziką kartą+" - ocenia Will Sungchill Yun, starszy analityk ds. rynków surowcowych w VI Investment Corp.

"Ceny ropy mogą się wahać do czasu, aż sojusz OPEC+ osiągnie kompromis co do wielkości dostaw ropy w sierpniu" - dodaje.

Międzynarodowa Agencja Energii ostrzegła, że rynek ropy naftowej, która w tym roku zyskała już ponad 50 proc., będzie mocno "dokręcany", jeśli OPEC+ nie rozwiąże problemu dostaw i ich nie zwiększy.

Rozmowy prowadzone w ramach sojuszu OPEC+ załamały się w ub. tygodniu i wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że kartel i jego sojusznicy nie zwiększą w sierpniu dostaw surowca na globalne rynki.

Ropa WTI na NYMEX w N.Jorku zyskała na zakończenie poprzedniej sesji 1,6 proc., a Brent na ICE zdrożała o 1,8 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane