Czytasz dzięki

Ceny ropy znów spadają

opublikowano: 11-03-2020, 12:38

Notowania ropy naftowej zmieniły kierunek i znów wędrują na południe. Oddały zrealizowane w środę rano wzrosty pod presja obaw o eskalacje wojny cenowej, donosi Reuters.

Około godziny 11:50 polskiego czasu europejska benchmarkowa odmiana Brent taniała o 2,6 proc. do poziomu 36,26 USD za baryłkę. Z kolei amerykańska odmiana WTI przeceniana była o 2,7 proc. schodząc do 33,44 USD/b.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Zmiana tendencji jest w dużej mierze pokłosiem doniesień, że Arabia Saudyjska planuje znaczne zwiększenie wydobycia, nakazując państwowemu koncernowi Saudi Aramco zwiększenie produkcji z 12 do 13 mln baryłek dziennie. 

Eksperci tłumaczą te działania chęcią wywarcia presji na Rosję, by wróciła do negocjacji z kartelem OPEC w sprawie głębszych cięć produkcyjnych. 

Rosyjski minister energii Aleksander Novak powiedział, że plany zwiększenia mocy produkcyjnych Arabii Saudyjskiej „prawdopodobnie nie są najlepszą opcją”, dodając, że Moskwa miała kilka połączeń telefonicznych z OPEC i członkami spoza OPEC, ale żaden partner nie zgodził się na jej propozycję.

Wcześniej, ceny ropy zyskiwały około 2 proc., gdyż inwestorzy mieli nadzieję, że cięcia wydatków przez koncerny naftowe z Ameryki Północnej w celu radzenia sobie z wieloletnimi niskimi cenami ropy doprowadzą do spadku produkcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane