Czytasz dzięki

Ceny transferowe 2013

JACEK BAJGER
opublikowano: 21-01-2013, 00:00

Niedawno przedmiotem konsultacji społecznych był projekt ustawy rozszerzający zakres obowiązku dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi.

Losy nowelizacji ważyły się do ostatniej chwili, ale zbyt krótki okres vacatio legis mógłby rodzić protesty i zarzut niekonstytucyjności, stąd prawdopodobnie brak zmian przepisów od 1 stycznia 2013 r. Można się spodziewać, że ustawodawca będzie się starał wrócić do tych propozycji. Ostatnie lata przyniosły wiele prac OECD w zakresie cen transferowych. Znowelizowano wytyczne, pojawił się raport na temat przypisywania dochodu do zakładów osób zagranicznych. Wkrótce mogą się pojawić zmiany dostosowujące polskie przepisy do standardów międzynarodowych. Rok 2012 potwierdził, że zagadnienie cen transferowych staje się w Polsce bardzo istotne. Sprawy trafiają na wokandy sądów administracyjnych i coraz więcej pytań staje się przedmiotem interpretacji podatkowych. Ponadto, coraz więcej postępowań kontrolnych bierze na cel poprawność rozliczeń z podmiotami powiązanymi. Trudno ocenić, czy będzie więcej kontroli dotyczących cen transferowych. Kontrola nie musi jednak oznaczać negatywnych konsekwencji. Wielu podatników, mimo braku obowiązku, przygotowuje analizy potwierdzające prawidłowość przyjętych przez nich metod ustalania cen. Powoli rośnie też liczba postępowań w zakresie porozumień cenowych, w których Ministerstwo Finansów potwierdza warunki transakcji podatnika. W czasach niepewności na rynkach finansowych bezpieczeństwo transakcji wewnątrzgrupowych jest szczególnie istotne i warto mieć pewność, jak organy podatkowe ocenią ich warunki. Dlatego może się okazać, że znacznie wzrośnie liczba zawieranych porozumień. Istnieje możliwość korzystania z postanowień traktatów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub konwencji arbitrażowej. W przypadku doszacowania dochodu w spółce w jednym kraju można dokonać korekty podatku podmiotu powiązanego z innego kraju. Takich postępowań, w związku z aktywnością władz podatkowych (nie tylko w Polsce), należy się spodziewać coraz więcej.

JACEK BAJGER

doradca podatkowy, partner i szef zespołu ds. cen transferowych w KPMG jbajger@kpmg.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK BAJGER

Polecane