Ceny urzędowe zaopiniuje UE

opublikowano: 02-07-2019, 22:00

Producenci niektórych owoców i zbóż, nawet jeśli będą chcieli, nie sprzedadzą ich po cenie niższej od urzędowej.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy mającej chronić producentów zbóż, owoców szybko psujących się oraz jabłek przed zbyt niskimi cenami skupu ich produktów. Rząd chce wprowadzić tzw. ceny referencyjne, czyli urzędowe, wybranych 18 produktów [patrz ramka]. Dwa razy w roku miałby określać je, według skomplikowanego algorytmu, minister rolnictwa. Kto kupi od rolnika produkty poniżej tych stawek, będzie narażony na surowe kary pieniężne, nawet do 3 proc. rocznych obrotów. Cen referencyjnych nie będą mogli ominąć także rolnicy.

MACHINA RUSZYŁA:
MACHINA RUSZYŁA:
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, jest zdeterminowany, aby wprowadzić ceny urzędowe na zboża i niektóre owoce. Właśnie uzyskał akceptację polskiego rządu, teraz będzie oczekiwał na zgodę Komisji Europejskiej
Fot. Marek Wiśniewski

— Projekt ma na celu ochronę niektórych producentów rolnych przed dyktatem skupujących. Walczymy z tym od lat. Jednak czas pokaże, czy te przepisy będą skuteczne. Oczywiście uderzają w wolny rynek, ale nie może być tak, że w czasie urodzaju ceny są niemiłosiernie dołowane, a w czasie nieurodzaju windowane. Trzeba znaleźć złoty środek i te przepisy do tego zmierzają. Czy się uda? Jeżeli nie, to zapewne zostaną poprawione. Liczymy się z problemami związanymi z faktem, że rolnicy nie będą mogli sprzedawać poniżej ceny referencyjnej, nawet gdyby chcieli — komentuje Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Zakazy dla dobra

Nowe regulacje zapisano w projektach zmian w ustawach o organizacji rynków rolnych i o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Pośrednicy będą mieli obowiązek zawierania pisemnych umów z dalszymi ogniwami w łańcuchu dostaw żywności (dystrybutorami, przetwórcami), proponowane przepisy umożliwią ministrowi rolnictwa określanie minimalnych okresów obowiązywania umów na dostawy (z prawem producenta do złożenia sprzeciwu) i przewidują kary pieniężne za brak pisemnej umowy i jej niedotrzymanie.

„Wprowadzenie kar pieniężnych na obie strony umowy (producentów i nabywców) będzie miało charakter prewencyjny i odstraszający” — czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu (CIR).

Najważniejszym rozwiązaniem projektu jest uznanie za sprzeczne z prawem nabywanie określonych w rozporządzeniu owoców i zbóż poniżej ceny urzędowej. Takie transakcje będą karane.

„Organem nakładającym kary będzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe rozwiązania przyczynią się do stabilizacji rynków rolnych” — pisze w komunikacie CIR.

To UOKiK przekonał resort rolnictwa do zrezygnowania z pomysłu, aby rolnicy mogli sprzedawać plony poniżej ceny urzędowej, jeżeli wyrażą na to zgodę na piśmie. Urząd alarmował, że taka furtka może sprzyjać wymuszaniu na rolnikach korzystnych dla kupującego transakcji.

Teraz Bruksela

W trakcie uzgodnień międzyresortowych Ministerstwo Przedsiębiorczości zauważyło, że projektowane przepisy jako tzw. techniczne (tzn. dotyczące usług lub towarów) powinny uzyskać notyfikację Komisji Europejskiej, czyli zostać uznane za zgodne z prawem unijnym. Dopiero po notyfikacji projekt może być uchwalony przez parlament. Resort przedsiębiorczości podkreślał, że w przypadku braku wymaganej notyfikacji przepisy nie będą mogły być skutecznie stosowane.

„Po przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekaże projekt ustawy koordynatorowi krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych w celu notyfikacji” — poinformowało nas biuro prasowe resortu rolnictwa.

Produkty nadzorowane

Te produkty obejmą ceny urzędowe: jabłka, porzeczki do mrożenia i koncentratu, aronię do mrożenia, wiśnie na koncentrat i do mrożenia, truskawki na koncentrat i do mrożenia, maliny do mrożenia i na koncentrat, agrest do mrożenia, pszenicę konsumpcyjną i paszową, jęczmień konsumpcyjny i paszowy, żyto konsumpcyjne i paszowe, kukurydzę.

Źródło: projekt rozporządzenia

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane