Ceny wspierają hossę

KZ, ABC
22-03-2006, 00:00

Dobra koniunktura pozwala liczyć na zyski z akcji spółek.

W roku 2005 znacznie wzrosły ceny metali, dla producentów surowców był to więc znakomity rok. Przetwórcy zaś musieli walczyć o swoje marże.

Dla KGHM miniony rok był najlepszy w historii pod względem zysku netto. Na wyniki finansowe bezpośrednio wpłynął wzrost cen surowca. Spółka osiągnęła zysk ponad 2 mld zł, co stanowiło wzrost ponad 50 proc. w stosunku do roku 2004. KGHM zarobiłby jeszcze więcej, ale spółka prowadzi bardzo rozwiniętą strategię zabezpieczania cen miedzi. Co oznacza, że przy zeszłorocznych wzrostach spółka zapłaci według różnych szacunków około 800 mln zł za ostrożność. Nie zmienia to jednak faktu, że przy obecnym poziomie cen na rynku surowców, rok 2006 zapowiada się dla KGHM jeszcze lepiej niż ubiegły.

Kolejny duży gracz w sektorze metali to Kęty, producent opakowań giętkich. Spółka w 2005 r. musiała walczyć o marże przy stale rosnących cenach surowców. W styczniu tego roku część budynków fabryki Kęty spłonęła. Już po miesiącu spółka odzyskała 80 proc. mocy produkcyjnych. Pożar obniżył znacznie przychody operacyjne i jednocześnie zwiększy koszty stałe w 2006 roku. Hossa na rynku powinna jednak sprzyjać spółce. Najprawdopodobniej część kosztów zostanie przerzuconych na konsumenta. Na razie plany są ambitne: na 2006 zarząd grupy Kęty prognozuje 857 mln zł przychodów i 80 mln zł zysku netto. KZ, ABC

Michał Marczak, analityk DI BRE Banku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, ABC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ceny wspierają hossę