Certyfikatorzy doceniają skuteczność konsultantów

Wojciech Surmacz
opublikowano: 22-11-2001, 00:00

Na liście najbardziej kompetentnych firm konsultingowych w rodzimej branży jakościowej znalazło się 28 podmiotów. Ich wyboru dokonały jednostki certyfikacyjne, które na co dzień oceniają pracę konsultantów. Spośród wielu kryteriów, którymi kierowali się certyfikatorzy przy tej selekcji, na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim: skuteczność, doświadczenie i zaangażowanie przy wdrożeniu systemu.

Przygotowując raport pt. „Konsulting zarządzania jakością” opracowaliśmy listę najbardziej kompetentnych firm konsultingowych z branży jakościowej. W tym celu zwróciliśmy się do każdej z jednostek certyfikujących, działających na terenie kraju, z prośbą o wskazanie trzech ich zdaniem najlepszych w kraju podmiotów konsultujących. Dlaczego akurat do certyfikatorów? Odpowiedź jest prosta: przecież to oni oceniają na co dzień pracę konsultantów jakościowych.

Poniżej zamieściliśmy kilka najciekawszych zestawień kryteriów, którymi kierowały się firmy certyfikacyjne. Być może przedsiębiorstwa, decydujące się na wdrożenie sytemu zarządzania jakością, wezmą je pod uwagę szukając na rynku odpowiednich konsultantów.

Niestety nie wszystkie jednostki certyfikacyjne zareagowały na naszą prośbę. Udało nam się jednak skompletować w miarę pełną listę kompetentnych konsultantów z całej Polski. Certyfikatorzy, którzy przysyłali do nas swoje typy, bardzo różnie podchodzili do partnerów z sektora konsultingowego. Byli tacy, którzy rekomendowali tylko jedną firmę.

— Rekomendujemy tylko jedną firmę, która prowadzi bardzo skuteczne i efektywne szkolenia oraz doradztwo z zakresu wprowadzania i przygotowania do certyfikacji indywidualnych i zintegrowanych systemów zarządzania. Mieliśmy okazję przekonać się o tym, certyfikując m.in. dwa duże zakłady (powyżej 1000 pracowników) w zakresie zintegrowanych systemów zarządzania, uprzednio przygotowanych do certyfikacji przez wytypowaną przez nas firmę. Daje nam to podstawę do bardzo wysokiej oceny tej jednostki szkoleniowej i konsultingowej. Umiejętności, kwalifikacje i sposoby komunikowania się jej pracowników z klientami skutkują bardzo szybkim i skutecznym przygotowaniem zakładów do certyfikacji — mówi Ernst Pawelczyk, przedstawiciel NIS Zert w Polsce.

Takie stanowisko wobec środowiska konsultingowego nie było jednak regułą, zdecydowana większość jednostek przedstawiła listę kilku firm, a niektóre przy tej okazji zastrzegały, że nie łączy ich z wytypowanymi konsultantami nic, poza zwykłymi kontaktami zawodowymi.

— Przedstawiliśmy nasze propozycje z zastrzeżeniem, że z żadną z tych firm nie mamy podpisanego porozumienia o współpracy. Mamy jedynie doświadczenie z certyfikacji przedsiębiorstw, które były przez wymienione firmy konsultowane. Rekomendujemy po prostu spółki, które korzystają z audytorów, mających praktyczne doświadczenie, co skutkuje wdrożeniem systemu optymalnego — podkreśla Bogdan Przybylski, szef Biura Certyfikacji w Polskim Rejestrze Statków.

W sektorze usług konsultingowych z zakresu zarządzania jakością działają bardzo różne podmioty. Jak informuje Leszek Sitkowski, kierownik działu ds. certyfikacji Lloyd’s Register Polska, w praktyce audytowej spotyka się zarówno systemy zarządzania przygotowane przez duże firmy, jak i przez pojedynczych konsultantów. Czasem też przez zespoły skrzykujące się jednorazowo do wykonania konkretnego zadania. Jakość wykonywanych przez nie prac nie zależy przy tym od wielkości firmy, lecz kompetencji i zaangażowania konsultanta.

— Dotychczas mieliśmy szczęście i nie natrafiliśmy na konsultantów niekompetentnych, jakkolwiek w jednej z certyfikowanych przez nas organizacji z wypowiedzi kierownictwa wynikało, że konsultant przygotowujący firmę do certyfikacji starał się narzucić własną wizję struktury przedsiębiorstwa, a także struktury dokumentacji systemu jako argument podając niesłusznie, że takie są wymogi certyfikatora — relacjonuje Leszek Sitkowski.

Wojciech Surmacz

w.surmacz@pb.pl tel.(22) 334-20-64

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Surmacz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Certyfikatorzy doceniają skuteczność konsultantów