Chcesz podwyżki, zmień pracę

opublikowano: 05-02-2018, 22:00

W nowej firmie często możemy liczyć na lepsze zarobki. Ale z płacą rosną wymagania.

W ubiegłym roku co drugi specjalista i menedżer odczuł poprawę sytuacji zawodowej, ale w przypadku czterech na 10 osób nic nie zmieniło się na lepsze — wynika z nowego raportu firmy rekrutacyjnej Antal. Niezadowoleni powinni zmienić pracę? Przemawiają za tym oferowane kandydatom zarobki — w 2017 r. zwiększyły się one o 14 proc., a tegoroczny wzrost ma osiągnąć podobny poziom. Tyle że hojność dotyczy tylko niektórych przedsiębiorstw i branż — np. w mediach lepiej nie liczyć na kokosy.

Co równie ważne: nawet tam, gdzie są wakaty, pracodawcy wymagają od pracowników coraz więcej. Do zmiany zatrudnienia zachęca m.in. Sonia Podgórska, która w Antalu odpowiada za nabór do działów finansowo-księgowych. Przypomina jednak, by taki ruch poprzedzić solidną analizą swoich atutów i preferencji. Inaczej można wpaść z deszczu pod rynnę.

— Działając bez planu, zamiast satysfakcji, zafundujemy sobie jeszcze większą frustrację. Gdy zaś określimy, na czym naprawdę nam zależy, szanse na sukces wzrosną. Odpowiednie przygotowanie zaowocuje spokojem i pewnością siebie na rozmowie kwalifikacyjnej — mówi Sonia Podgórska. Jej główne rady: sprecyzuj swoje oczekiwania, stwórz listę wymarzonych firm, bądź na bieżąco z sytuacją rynkową i daj się znaleźć w sieci.

— Zaczęłabym jednak od spytania siebie, co mi się nie podoba w obecnej firmie i dlaczego chcę z niej odejść. Chodzi o to, by się utwierdzić w swojej decyzji — podpowiada Sonia Podgórska. Nie wystarczy chęć zmiany. Do nowej pracy trzeba się nadawać. Przykładem jest IT — choć branżę tę spowalnia niedobór programistów, ciągle rosną stawiane im oczekiwania. Jeszcze niedawno wystarczała podstawowa znajomość dwóch prostych technologii. Dziś aplikacje, w których nie ma wzmianki o językach Java i JavaScript, lądują w koszu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu