Chemia rozrusza polską giełdę

Anna Bytniewska
21-05-2008, 07:08

Już 26 maja tarnowska spółka przedstawi prospekt — zapowiada minister skarbu. Atmosferę wokół debiutu podgrzeją branżowi kupcy.

Aleksander Grad, minister skarbu, i Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), jednoczą siły, by rozruszać parkiet. W najbliższych miesiącach inwestorów wyrwać mają z marazmu dwie oferty spółek skarbu państwa z branży chemicznej.

Chemiczny impuls

Dziś odbędzie się ostatnie wysłuchanie zarządu Zakładów Azotowych Tarnów przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

— Według mojej wiedzy, KNF nie ma już zastrzeżeń do prospektu. 26 maja spodziewam się jego publikacji — mówi Aleksander Grad.

Kolejną przynętą dla inwestorów mają być Zakłady Azotowe Kędzierzyn.

— Pod koniec roku prospekt Kędzierzyna powinien trafić do KNF. Debiut spółki nastąpić ma w pierwszych miesiącach 2009 r. Prawdopodobny termin to luty — prognozuje Aleksander Grad.

— Giełda jest właśnie dla spółek, które potrzebują dużych pieniędzy na sfinansowanie inwestycji. Firmy wielkiej syntezy chemicznej są postrzegane na międzynarodowych rynkach finansowych jako atrakcyjna branża. Mają dużą kapitalizację, a z wysoką kapitalizacją wiąże się poczucie bezpieczeństwa inwestycyjnego — podkreśla Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Widzą to inwestorzy branżowi.

— Obserwuję ogromne zainteresowanie akcjami chemicznych spółek ze strony inwestorów branżowych, także z zagranicy — zaznacza Aleksander Grad.

Jest przekonany, że nie będzie problemu z debiutami giełdowymi. Już dzisiaj zapowiada drugi etap prywatyzacji spółek.

— Wtedy rozegra się swoisty bój między inwestorami branżowymi. Wówczas skarb państwa i Nafta Polska wyjdą całkowicie z kapitału wielkiej syntezy. Liczę, że taka perspektywa spotęguje zainteresowanie inwestorów finansowych, którzy chcieliby kupić akcje Tarnowa i Kędzierzyna w pierwszym etapie, czyli w ramach podwyższenia kapitału firm w drodze publicznej emisji — dodaje Aleksander Grad.

Według ministra, to oni najpierw powinni kupić akcje, by móc zarobić w drugim etapie prywatyzacji, kiedy premię za przejęcie kontroli nad spółkami zapłacić będą musieli inwestorzy branżowi.

Rynek już zgłodniał

Szef GPW nie ukrywa, że warunki, w jakich przyjdzie debiutować Kędzierzynowi i Tarnowowi, są trudniejsze niż rok temu, ale jest duża szansa na powodzenie ofert.

— Inwestorzy są bardziej wymagający niż w I połowie 2007 r. Nie przesadzajmy jednak ze sceptycyzmem —mówi Ludwik Sobolewski.

Jego zdaniem, rynek zaczyna odczuwać głód dużych ofert.

— Długie oczekiwanie inwestorów na oferty spółek skarbu państwa z dużą kapitalizacją, o dużych możliwościach rozwoju, z szansą na kolejne etapy prywatyzacji, sprawia, że debiuty tego typu firm są niezagrożone — zapewnia Ludwik Sobolewski.

Jego zdaniem, Tarnów i Kędzierzyn poprawią klimat inwestycyjny na GPW.

— W przypadku Polsatu Cyfrowego (jego debiut był sporym sukcesem — przyp. red.) mieliśmy po prostu do czynienia ze sprzedażą akcji. W przypadku spółek chemicznych inwestor będzie widział, że pieniądze z emisji wpłyną do firmy, by budować wartość przedsiębiorstwa — mówi Ludwik Sobolewski.

Drugi etap prywatyzacji Tarnowa i Kędzierzyna nastąpi w 2009 r., po wycenie ich akcji przez inwestorów giełdowych.

— Drugi etap prywatyzacji obecnych już na giełdzie Polic i Puław to perspektywa lat 2009–10 — dodaje Aleksander Grad.

Minister skarbu dopuszcza w tej fazie wszystkie możliwe formy sprzedaży akcji firm.

Historia prywatyzacji wielkiej syntezy chemicznej

2001

Aldona Kamela-Sowińska, minister skarbu, ogłasza zaproszenie do rokowań w sprawie prywatyzacji Kędzierzyna, Tarnowa i Polic. Inwestorzy mogą kupić po 80 proc. akcji. Puławy przygotowują nawet debiut giełdowy, ale prywatyzacja kończy się fiaskiem.

2003

Próba konsolidacji branży. Nafta Polska przygotowuje strategię dla sektora do 2010 r. Jeden z wariantów przewiduje utworzenie koncernu nawozowo- -melaminowego. Nic z tego nie wychodzi. Udaje się tylko oddłużyć spółki.

2005

Na parkiet trafiają Police i Puławy. Skarb zachowuje nad nimi kontrolę.

2006

Ciech kupuje akcje Organiki Sarzyny i Zachemu. Przetarg na Tarnów i Kędzierzyn zostaje unieważniony mimo wyłonienia inwestora — niemieckiej firmy PCC.

2008

W czerwcu na GPW mają trafić Zakłady Azotowe Tarnów.

II 2009

Na parkiecie mają znaleźć się akcje Zakłady Azotowe Kędzierzyn.

2009

Planowany drugi etap prywatyzacji Tarnowa i Kędzierzyna.

2009-2010

Planowany drugi etap prywatyzacji Puław i Polic.

Anna Bytniewska, a.bytniewska@pb.pl 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chemia rozrusza polską giełdę