Chętnych wciąż wielu, ale dotacji ubywa

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 28-02-2011, 00:00

Firmy, które liczą na unijne wsparcie, powinny się pospieszyć ze składaniem wniosków. Województwa ogłaszają coraz mniej konkursów.

Województwa mają jeszcze pieniądze dla firm przede wszystkim na wzrost konkurencyjności i ochronę środowiska

Firmy, które liczą na unijne wsparcie, powinny się pospieszyć ze składaniem wniosków. Województwa ogłaszają coraz mniej konkursów.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podzieliło już 512 mln euro z Krajowej Rezerwy Wykonania. Dodatkowe pieniądze dostaną wszystkie województwa. Konkursy zostaną jednak ogłoszone dopiero w 2012 r. Nie oznacza to, że firmy będą odcięte od źródła dotacji. Prawie we wszystkich województwach jest jeszcze do wzięcia co najmniej kilka milionów euro. Największy wybór mają przedsiębiorstwa, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność i wesprzeć ochronę środowiska.

Na konkurencyjność

Najwięcej do rozdysponowania, bo aż 284 mln zł, ma województwo łódzkie. W 2011 r. Centrum Obsługi Przedsiębiorcy zaplanowało osiem konkursów. W lutym wystartowały pierwsze dwa w ramach działania "Podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw". W pierwszym firmy mogą się ubiegać o dofinansowanie budowy centrów logistycznych i infrastruktury, w drugim — o wsparcie udziału w targach i misjach zagranicznych. Dwa kolejne konkursy w ramach tego działania — o dofinansowanie inwestycji bezpośrednich oraz promocję marek i produktów regionalnych — ruszą w czerwcu i lipcu.

Ponadto 23 maja firmy z Łódzkiego powalczą o dotacje na badania i rozwój (B+R). Pojawi się także szansa dla mikro- i małych przedsiębiorstw, gdyż w maju i czerwcu ruszą konkursy na dofinansowanie udziału w targach i misjach zagranicznych oraz inwestycji bezpośrednich.

O wzrost konkurencyjności swoich przedsiębiorstw dba także województwo małopolskie.

— Do tej pory ogłosiliśmy 16 konkursów na dofinansowanie inwestycji związanych z rozwojem biznesu, w których wybraliśmy 1176 przedsiębiorczych projektów. Łączna kwota dofinansowania to prawie 600 mln zł, czyli około 75 proc. alokacji dostępnej w ramach całego II Priorytetu Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego — informuje Rafał Solecki, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Pozostałe 25 proc. będzie można zdobyć w kolejnych konkursach. W 2011 r. na wsparcie przedsiębiorstw w Małopolsce przeznaczono ponad 25 mln euro. Procent dofinansowania i kwota dotacji zależą od statusu firmy. Najwięcej (2 mln zł) mogą uzyskać średnie firmy.

Na naukę i ekologię

Wnioskodawcy z Mazowsza będą mogli powalczyć o dofinansowanie w sześciu konkursach, w których do wzięcia będzie w sumie 37,5 mln euro. Pierwszy konkurs (działanie 4.2) ruszy już w marcu.

— Zwycięzcy wesprą budowę i rozbudowę instalacji do segregacji odpadów komunalnych i przemysłowych, recykling odpadów i budowę składowisk odpadów niebezpiecznych. Kwota dofinansowania wyniesie 6,5 mln euro — mówi Grzegorz Świętorecki, zastępca dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Zainteresowani dotacją na rozwój technologii staną w szranki w II kwartale 2011 r. Pierwszy konkurs, na dofinansowanie projektów badawczych, wspierających współpracę nauki z biznesem, wystartuje w kwietniu, a zakończy się w maju. Jest w nim 5 mln euro.

— Najpierw wnioskodawca otrzyma wsparcie na sfinansowanie części badawczej projektu. Jeśli ta faza zakończy się pomyślnie, beneficjent otrzyma środki na jego wdrożenie. Zwycięzcy przedsiębiorcy sami będą mogli zadecydować o wykonawcy prac B+R — informuje Grzegorz Świętorecki.

Pozostałe dwa konkursy rozpoczną się w czerwcu i potrwają do lipca. Będzie 5 mln euro dotacji na rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych i 6 mln euro na inwestycje w urządzenia ograniczające emisję zanieczyszczeń do środowiska.

Najwięcej, bo 10 mln euro, Mazowsze przeznaczy jednak na działanie 2.1 Przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu. W konkursie mogą wystartować szkoły, jednostki naukowe i samorządy.

Na rozwój infrastruktury społeczeństwa informacyjnego (działanie 2.1) i infrastruktury edukacyjnej i naukowo-dydaktycznej (poddziałanie 2.2.1) stawia także zarząd województwa pomorskiego. W 2011 r. przygotował dwa konkursy. Będzie także szansa dla przedsiębiorstw, które chcą dbać o ochronę środowiska. W trzech planowanych konkursach do rozdysponowania będzie około 16 mln euro.

— Konkurs w ramach działania 8.2. Lokalna infrastruktura ochrony środowiska rozpocznie się 25 maja, a zakończy 30 czerwca. Skierowany jest na obszary województwa pomorskiego, które nie osiągnęły założeń Aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych 2009 — zaznacza Jan Szymański, dyrektor departamentu programów regionalnych Urzędu Marszałkowskiego.

Duży wybór mają przedsiębiorcy z województwa dolnośląskiego. Oprócz konkursów dotyczących gospodarki odpadami i odnawialnych źródeł energii urząd marszałkowski pomyślał także o poprawie transportu kolejowego (działanie 3.2 i 3.3). Nabór na te konkursy ruszy jednak dopiero w grudniu 2011 r.

— Pieniądze na dofinansowanie projektów modernizacji infrastruktury kolejowej będą pochodziły z oszczędności w priorytecie lub z dodatkowych środków — informuje Ireneusz Ratuszniak, dyrektor departamentu RPO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Pieniądze z rezerwy

Niewiele do zaoferowania ma województwo opolskie, bo większość pieniędzy już spożytkowało. W 2011 r. przygotowało dla przedsiębiorców tylko jeden konkurs w ramach działania 4.4 Ochrona bioróżnorodności Opolszczyzny. Ruszy 17 marca i potrwa do końca miesiąca. Na kolejne konkursy trzeba poczekać do przyszłego roku, kiedy do rozdysponowania będą pieniądze z Krajowej Rezerwy Wykonania. Opolskie będzie miało wtedy największe pole do popisu, bo z rezerwy otrzymało ponad 54 mln euro. Najmniej przyznano województwu śląskiemu — niecałe 10 mln euro.

— Refundacji będzie podlegało 60 proc. wydatków w przypadku projektów średnich przedsiębiorstw i 70 proc. w przypadku mikro- i małych firm — mówi Rafał Solecki.

W ramach tego samego działania w lutym zaczął się nabór wniosków na projekty badawcze. Potrwa do 17 marca. Kwota przeznaczona na konkurs to 1,5 mln euro. Nieprzygotowani do pierwszej edycji mogą poczekać do października, kiedy ruszy drugi nabór.

Od maja 2010 r. trwa nabór do konkursu na innowacyjne projekty przedsiębiorstw z zakresu B+R (działanie 2.2). Można się ubiegać o dotacje na zakup i instalację infrastruktury oraz urządzeń laboratoryjnych, służących do prowadzenia działań badawczo-rozwojowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu