Chińczycy coraz bogatsi

DI, PAP
opublikowano: 13-09-2013, 00:00

Liczba dolarowych miliarderów w Chinach kontynentalnych po raz pierwszy w historii przekroczyła 300 — wynika z listy najbogatszych ludzi Chin według magazynu „Hurun Report”.

Łączna ich liczba w Chinach kontynentalnych, a więc bez Hongkongu, Makau i Tajwanu, wyniosła 315 — o 64 więcej niż w zestawieniu ubiegłorocznym. Na szczycie zestawienia znalazł się szef korporacji Wanda, baron sektora nieruchomości Wang Jianlin, o którym obszernie pisaliśmy 20 sierpnia. W ciągu ostatniego roku podwoił wartość majątku do 22 mld USD. Zepchnął na drugie miejsce dotychczasowego lidera, prezesa firmy produkującej napoje Wahaha, Zonga Qinghou, którego fortunę oszacowano na 18,7 mld USD.

Trzecim krezusem jest prezes giganta internetowego Tencent, Ma Huateng, którego majątek wyceniono na 10,1 mld USD. Na czwartej pozycji znalazł się prezes firmy motoryzacyjnej Great Wall Wei Jianjun z 8,4 mld USD. W ubiegłym roku zajmował dopiero 35. miejsce, ale od tego czasu powiększył swój majątek trzykrotnie.

Na piątym miejscu, z fortuną wycenioną na 8,3 mld USD, znalazła się najbogatsza kobieta Chin Yang Huiyan, właścicielka większości akcji założonej przez jej ojca firmy deweloperskiej Country Garden.

Zdaniem wielu komentatorów, uwzględnienie na liście „Hurun Report” jest dla chińskich przedsiębiorców raczej przekleństwem niż błogosławieństwem.

Z uwagi na presję opinii publicznej przedsiębiorcy, którzy zyskali rozgłos dzięki obecności na liście, są ściślej kontrolowani przez władze. Oliver Rui, analityk China Europe International Business School w Pekinie, wyliczył, że wartość rynkowa firm zarządzanych przez osoby z listy istotnie spada w ciągu trzech lat od momentu, kiedy się na niej pojawią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu