Czytasz dzięki

Chińczycy kupują wielkie farmy w Australii

opublikowano: 16-07-2015, 10:42

Chiński miliarder właśnie kupił dwie wielkie farmy w Australii. To już co najmniej trzecia taka transakcja w tym roku, pisze Reuters.

Xingfa Ma, właściciel Tianma Bearing Group Co, kupił za 47 mln AUD (131 mln zł) farmy Wollogorang i Wentworth o łącznej powierzchni niemal 706 tys. hektarów, na których hodowane jest obecnie 40 tys. sztuk bydła.

Bloomberg

To nie pierwsza inwestycja Chińczyka w australijskie rolnictwo. Ma już jedną wielką farmę oraz producenta wina. Eksperci zwracają uwagę, że ostatnie nabytki chińskiego miliardera są znaczące z tego powodu, iż farmy mają duże znaczenie w łańcuchu dostaw czerwonego mięsa w Australii.

Informacje o transakcji pojawiają się kilka dni po tym, jak australijski minister rolnictwa zapowiedział nową umowę dotyczącą eksportu bydła. Nie podał z którym państwem, ale wszyscy liczą na to, że to długo oczekiwana umowa z Chinami.

Chińscy inwestorzy od pewnego czasu inwestują w australijskie rolnictwo. W tym roku Hailang Group wydał na przejęcie farm w Australii ponad 40 mln AUD,  a Yiang Xiang Assets dokonał zakupów za 11,5 mln AUD. Chongqing Agriculture Investment Group deklarowała w tym roku, że chce wydać w ciągu roku na zakup farm w Australii kwotę nawet 100 mln AUD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane