Chińczycy największym akcjonariuszem właściciela Millennium

opublikowano: 21-11-2016, 07:32

Chiński konglomerat Fosun został największym pojedynczym akcjonariuszem Banco Comercial Portugues, właściciela polskiego Banku Millennium.

Chińczycy zdecydowali się kupić 16,7 proc. nowych akcji BCP, największego portugalskiego prywatnego banku. Fosun zapłaci za nie prawie 175 mln EUR.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Chińczycy zapowiadają, że chcą mieć docelowo ok. 30 proc. akcji BCP.

- Oczekujemy, że dzięki transakcji zwiększy się międzynarodowy zasięg grupy i pozwoli ona wejść szybko na rynki finansowe Polski, Mozambiku, Angoli i Szwajcarii – głosi komunikat Fosun.

BCP jest największym akcjonariuszem polskiego Banku Millennium. Ma 50,1 proc. jego akcji.

- To dobra wiadomość dla Banku Millennium w Polsce, ponieważ oznacza, że nasz większościowy akcjonariusz, Millennium bcp w Portugalii pozyskał nowego silnego partnera – Joao Bras Jorge, Prezes Banku Millennium.

Dotychczas największym akcjonariuszem BPC był państwowy koncern naftowy Sonangol z Angoli, który miał pakiet 17,84 proc. Następnym pod względem wielkości był hiszpański bank Sabadell z 5,07 proc. Wielkość ich zaangażowania spadnie z powodu rozwodnieniu kapitału po objęciu nowych akcji przez Fosun.

Akcje Banco Comercial Portugues drożeją w poniedziałek  o ponad 3 proc.

Największy giełdowy portugalski bank miał ostatnio problem z osiągnięciem zysku. Analitycy uważają, że inwestycja Fosun pozwoli mu wyjść na prostą. To kolejna inwestycja chińskiego konglomeratu w Europie. Spółka z Szanghaju jest właścicielem m.in. Club Med działającego w branży turystycznej, a także największego portugalskiego ubezpieczyciela, Caixa Seguros.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu