Chińczycy odkryli wielkie złoże hydratu metanu

MD
opublikowano: 02-10-2009, 12:41

W północno-zachodnich Chinach odkryto złoże hydratu metanu, znanego także pod nazwą „metanowego lodu”. Jego eksploatacja będzie możliwa za 10-15 lat.

Hydrat metanu, to substancja krystaliczna złożona z cząsteczek wody i metanu. Zhang Hongtao, dyrektor generalny Chińskiego Urzędu Poszukiwań Geologicznych podkreślił, że to pierwsze w kraju odkrycie „metanowego lodu” na lądzie. Ujawnił, że ma on wysoką gęstość, pozwalającą pozyskać z jednego metra sześciennego hydratu energię odpowiadającą 163 metrów sześciennych gazu ziemnego.

Naukowcy szacują, że Chiny posiadają podmorskie i lądowe złoża hydratów odpowiadające 35 mld ton ropy, podają miejscowe media.

Eksperci uważają, że hydrat metanu będzie jedną z najważniejszych substancji w XXI wieku. Choć hydrat metanu był znany już w XIX wieku, po raz pierwszy jego naturalne złoża odkryto w 1965 roku na Syberii. W 2001 roku Chiny zostały czwartym krajem na świecie, który znalazł hydrat na dnie morskim. Wcześniej takich odkryć dokonały USA, Japonia i Indie. 

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane