Czytasz dzięki

Chińczycy wygrywają, Solaris kontratakuje

DI
opublikowano: 28-04-2014, 13:16

Polski dostawca autobusów odwoła się do KIO od wyników warszawskiego przetargu. Powód? Według Solarisu – rażąco niska cena.

 – Solaris ma świetny zespół i zapewne niejednokrotnie będziemy mieli przyjemność ze sobą konkurować – tak o głównym rywalu w warszawskim przetargu na dostawę 10 autobusów elektrycznych mówił Piotr Dziwiszek z Automotive Europe Corporation, przedstawicielstwa chińskiej firmy BYD. Podobnego „Wersalu” ze strony polskiej spółki nie będzie. Przedstawiciele firmy z wielkopolskiego Bolechowa są oburzeni decyzją Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Według jej władz, taki wybór jest działaniem „na niekorzyść polskich podatników oraz polskiej gospodarki, a w szczególności na niekorzyść mieszkańców Warszawy”.

Zobacz więcej

Krzysztof Olszewski, właściciel Solarisu, fot. Wojciech Robakowski

 „Dlatego firma planuje skierowanie do Krajowej Izby Odwoławczej odwołania z powodu rażąco niskiej ceny produktu chińskiego” – czytamy w oświadczeniu firmy.

 Podkreślają, że w przetargu głównym kryterium była niska cena, stanowiąca aż 90 proc. punktów.

  „Takie warunki przetargu preferują produkty tanie, o niskiej jakości. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do cen dumpingowych. Jakość to gwarancja bezpieczeństwa, która ma swoją cenę. To co najtańsze, nie zawsze jest dobre. Doświadczenia pokazują, że wybierając najtańsze rozwiązanie, płacimy dwa razy” – uważa Solaris.

Koncern Automotive Europe Corporation  postanowił odpowiedzieć Solarisowi

- "SOLARIS-ianie", możecie wyrażać swoje oburzenie - czyńcie to jednak z uwagą! Wszelkie insynuacje, szkalowanie, podawanie nieprawdziwych danych czy wreszcie oszczerstwa, spotkają się z naszym stanowczym odporem, co w efekcie może skończyć się nieprzyjemnym dla Was sporem sądowym. (...) Nasi akcjonariusze, a należy do nich m.in. Warren Buffett, nałożyli na zarząd obowiązek twardego i rzetelnego stawania w szranki z tymi, którzy poprzez oszczerstwa deprecjonują rangę firmy - napisał w liście do firmy Solaris Arkadiusz Miętkiewicz prezes Automotive Europe Corporation.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane