Chiński eksport paliw wzrósł we wrześniu

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 18-10-2021, 12:29

Chiński eksport oleju napędowego i benzyny wzrósł we wrześniu z najniższego poziomu od 2015 roku odnotowanego miesiąc wcześniej. Odbicie może okazać się krótkotrwałe, ponieważ kraj walczy o zapewnienie sobie wystarczającej ilości surowców energetycznych przed zimą.

Według szacunków Bloomberga, we wrześniu chiński eksport benzyny wzrósł miesiąc do miesiąca o 67 proc. do 256 067 baryłek dziennie, a dzienny eksport ropy naftowej o 47 proc. do 193 960 baryłek.

Obserwowany w ubiegłym miesiącu trend może się szybko odwrócić. Krajowe rafinerie spieszą się z zaspokojeniem rosnącego popytu w związku z kryzysem energetycznym, który doprowadził do wzrostu cen węgla i gazu. Wyjątkowo niska jest podaż oleju napędowego, a hurtowe ceny tego paliwa wzrosły do najwyższego poziomu od trzech lat.

Według danych OilChem, chińskie zapasy benzyny i oleju napędowego spadły najmocniej od co najmniej roku. Analitycy spodziewają się, że kraj będzie importować, a nie eksportować te paliwa, jeśli dotknie go chłodniejsza niż oczekiwano zima.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane