Chiński miliarder inwestuje w klub Primera Division

opublikowano: 21-01-2015, 07:14

Chiński miliarder Wang Jianlin kupuje 20 proc. udziałów w Atletico Madrid, czołowym klubie hiszpańskiej Primera Division, informuje Bloomberg.

Transakcja o wartości 45 mln EUR przeprowadzana jest przez należący do bogacza holding Dalian Wanda Group, jednego z największych operatorów centrów handlowych i kin w Państwie Środka. Decyzja wynika z chęci dywersyfikacji działalności i zabezpieczenia przed negatywnymi skutkami systematycznego chłodzenia rynku nieruchomości w Chinach, przez tamtejszy rząd. 

Wang Jianlin
Zobacz więcej

Wang Jianlin Bloomberg

 To pierwsza tego typu inwestycja jakiejkolwiek chińskiej spółki w czołowy klub piłkarski w Europie. 

Wang, drugi najbogatszy człowiek w Chinach, z majątkiem szacowanym na 24,6 mld USD, jest założycielem i prezesem Dalian Wanda Group.

Zakup renomowanej europejskiej marki zwiększy rozpoznawalność Dalian Wanda - ocenia, Liu Yuan, dyrektor badań w Centaline Group, największej chińskiej agencji nieruchomości. Dodaje, że „… spółka próbuje zmniejszyć ryzyko na coraz bardziej konkurencyjnym krajowym rynku nieruchomości komercyjnych poprzez wykorzystanie innych branż i krajów".

W ostatnim czasie Atletico Madrid, aktualny mistrz kraju, który najwyższy krajowy laur zdobył już 10-krotnie zwrócił się do inwestorów z takich krajów jak Azerbejdżan, USA i Kazachstan szukając funduszy na sfinansowanie zatrudnienia nowych graczy.

Dalian Wanda i Atletico zobowiązały się zainwestować po 15 mln EUR w budowę centrum szkoleniowego dla młodych piłkarzy w Madrycie i otworzyć trzy szkoły piłki nożnej w Chinach. W ramach umowy Atletico ma też rozgrywać co roku mecze w Państwie Środka.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiński miliarder inwestuje w klub Primera Division