Chiński rynek aut spowolnił

Początek roku przyniósł schłodzenie na chińskim rynku motoryzacyjnym, donosi agencja Associated Press. Stało się tak głownie na skutek podwyższenia podatku od sprzedaży.

W styczniu 2017 r. sprzedaż na największym na świecie rynku samochodowym obniżyła się o 1,1 proc. w ujęciu rocznym do 2,2 mln sztuk, wynika z danych opublikowanych przez Chińskie Stowarzyszenie Producentów Aut (CAAM). Tymczasem miesiąc wcześniej odnotowano wzrost rzędu 9,1 proc. 

Zobacz więcej

Jeden z salonów samochodowych w Chinach fot. Bloomberg

W ujęciu łącznym, wliczając ciężarówki i autobusy, sprzedaż zwiększyła się o 0,2 proc. do 2,5 mln.

W całym 2016 r. sprzedaż pojazdów w Chinach wzrosła o 15 proc. po tym jak Pekin obniżył o połowę 10-proc. podatek od sprzedaży pojazdów z małymi silnikami. W styczniu część tego bonusu została ograniczona, podatek został bowiem podwyższony z 5 do 7,5 proc.

Stowarzyszenie wskazuje spory popyt na pojazdy z grupy SUV, który pozwolił zrekompensować spadki w segmencie sedanów. Sprzedaż SUV wzrosła o 10,5 proc. w styczniu do 881 tys. pojazdów podczas gdy sedanów zmniejszyła się o 3 proc. do 1,1 mln. 

CAAM podkreśla, że styczniowe dane mogą być nieco zafałszowane z uwagi na Święto Nowego roku Księżycowego, które w zależności od roku wypada w styczniu lub lutym, lub na przełomie tych miesięcy. W bieżącym roku rozpoczęło się 27 stycznia i trwało do 7 lutego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Chiński rynek aut spowolnił