Chiński sektor nieruchomości spadł w 2022 r. o ponad 5 proc.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-01-2023, 06:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ubiegły rok był fatalny dla chińskiego sektora nieruchomości. Wywiera to presję na władze do wsparcia jego ożywienia w bieżącym roku, gdyż jest on jednym z kluczowych dla wzrostu gospodarczego, informuje Reuters.

Qilai Shen

Według szacunków Narodowego Biura Statystycznego (NBS) w 2022 r. sektor nieruchomości w Państwie Środka tąpnął o 5,1 proc. w oparciu o dane o wartości dodanej. W samym IV kwartalne osłabł o około 7,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r., dynamizując spadek po zniżce o 4,2 proc. kwartał wcześniej.

NBS podkreśla, że sektor nieruchomości był jednym z głównych hamulcowych ubiegłorocznego wzrostu, który osiągając pułap zalewie 2,9 proc. był najsłabszy od 1976 r.

Statystycy wskazali przy tym, że pomimo podjętych już przez rząd działań wspierających, inwestycje w nieruchomości w 2022 r. były nadal o 10,0 proc. niższe niż rok wcześniej, co było pierwszym spadkiem od rozpoczęcia rejestrowania tego typu danych w 1999 r., a sprzedaż nieruchomości spadła najbardziej od 1992 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane