Chiński sektor usług nadal rośnie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-10-2020, 06:30

Do pięciu miesięcy z rzędu wydłużyła się seria wzrostów w chińskim sektorze usługowym, zaś zatrudnienie w nim rosło drugi miesiąc, donosi Reuters.

Indeks PMI dla sektora usług opracowywany przez Caixin/Markit wzrósł we wrześniu 2020 r. do 54,8 pkt z 54,0 pkt miesiąc wcześniej osiągając najwyższy poziom od czerwca. 

Chiny, flaga
Fot. Yegor Aleyev/TASS/Forum

Sektor usług odpowiada za około 60 proc. chińskiej gospodarki, a zatrudnionych w nim jest połowa mieszkańców zurbanizowanych części kraju. 

Firmy z tego sektora  zatrudniały więcej drugi miesiąc z rzędu, choć nadal w umiarkowanym tempie, co wskazuje na pewne ożywienie na rynku pracy, który został dotknięty ostrym spadkiem popytu i ograniczeniami epidemicznymi na początku roku.

Wielu analityków oczekuje, że Chiny jako jedyna duża gospodarka odnotują dodatni roczny wzrost w 2020 r., chociaż na poziomie najniższym od dziesięcioleci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane