Chiny chcą stworzyć 55 mln miejsc pracy w miastach

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 30-08-2021, 07:08

Nowy plan zatrudnienia przedstawiony przez Chińską Radę Stanu zakłada, że do 2025 r. powstanie w miastach 55 mln nowych miejsc pracy. Towarzyszyć ma temu wzmocnienie praw pracowników, wyższe pensje oraz wyższy poziom wykształcenia.

fot. Qilai Shen/Bloomberg

Władze w Pekinie podkreśliły, że wzrost zatrudnienia będzie w najbliższych latach priorytetem polityki gospodarczej, co ma na celu zmniejszenie nierówności. Odnosząc się do stanowiska sądu najwyższego rząd zapowiedział poprawę praw pracowników, szczególnie w branży technologicznej. Rząd zamierza wzmocnić m.in. kontrolę firm odnośnie przestrzegania godzin pracy i zagwarantowania pracownikom dni wolnych oraz zapewnienia szkoleń.

Zwiększeniu ma też ulec udział płac pracowników w gospodarce, co powinno przełożyć się na zmniejszenie różnic w dochodach. W tym przypadku zakłada się przede wszystkim wzrost wynagrodzeń pracowników z tzw. pierwszej linii. W 2019 r. udział płaca kształtował się na poziomie 52,1 proc.

Pekin chce również podnieść z 10,8 do 11,3 przeciętną liczbę lat nauki w wieku produkcyjnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane