Chiny dają nadzieję

PIOTR SZULEC Pioneer Pekao IM
opublikowano: 13-11-2012, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

USA to kraj, który dzięki luźnej polityce monetarnej i fiskalnej będzie nadal rozwijać się relatywnie szybciej od pozostałych. Za takim scenariuszem przemawia poprawa na amerykańskim rynku pracy, rynku nieruchomości i odczyty wskaźników wyprzedzających koniunktury. Oczywiście, nie należy zapominać o rodzajach ryzyka związanych z klifem fiskalnym (wygrana Baracka Obamy zwiększa ryzyko trudnych negocjacji na linii prezydent — kongres) czy tym, że indeks S&P500balansuje na poziomie średniej 200-sesyjnej.

Strefa euro to najsłabsze ogniwo globalnego łańcucha. Wskaźniki PMI sektora produkcyjnego i usługowego znajdują się dużo poniżej 50 pkt i nie wykazują żadnej poprawy. Dane z rynku pracy takich gospodarek, jak grecka czy hiszpańska, są więcej niż dramatyczne. Jednak za europejskimi akcjami przemawia przede wszystkim fakt, że rynek zrobił się naprawdę tani, głównie za sprawą mocnego spadku cen akcji sektora finansowego. Przy okazji kryzysu dostało się zarówno bankom wywodzącym się ze słabych, jak i mocnych krajów strefy euro. Efekt działań Europejskiego Banku Centralnego w postaci skupu obligacji krajów zagrożonych może mieć i ma pozytywne przełożenie na rynek europejskiego długu (mocno spadają rentowności), ale też z pewnością znajdzie pozytywne przełożenie na zyski i notowania banków.

Ostatni ważny, o ile nie najważniejszy, element układanki to Chiny. Próby zahamowania tempa spadku tamtejszej gospodarki przez chińskie władze i Chiński Bank Ludowy przyniosły zauważalne efekty. Podaż pieniądza mierzona M1 wyraźnie rośnie po blisko dwóch latach spadków. Co prawda takie dane jak dynamika PKB w ostatnich kwartałach obrazują wyraźne i zauważalne spowolnienie, ale już wskaźnik PMI i ostatnie dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej sugerują, że być może już w IV kwartale tego roku lub I kwartale 2013 zobaczymy wzrost dynamiki PKB, a co za tym idzie — inwestorzy uwierzą w pozytywny scenariusz wydarzeń na rynkach akcji i surowców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PIOTR SZULEC Pioneer Pekao IM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy