Chiny: inflacja szybko rośnie

opublikowano: 11-04-2019, 06:51

Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły z powodu problemów z podażą niektórych produktów żywnościowych, zaś inflacja producencka wskazuje na umacniające się ożywienie gospodarcze.

Inflacja konsumencka przyspieszyła w marcu do 2,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W lutym dynamika wzrostu cen wyniosła 1,5 proc. Marcowy wzrost był największym od ponad roku. Był głównie spowodowany wzrostem cen warzyw i wieprzowiny, co doprowadziło do wzrostu wskaźnika CPI o ponad pół punktu procentowego, wynika z danych Biura Statystyk Narodowych.

Bazowa inflacja konsumencka, z wyłączeniem żywności i energii, pozostała na niezmienionym poziomie 1,8 proc., a inflacja producencka powstrzymała wyniosła 0,4 proc. w ujęciu rocznym.

Jak podkreślają ekonomiści, ponieważ odbicie inflacji było spowodowane wzrostami cen żywności, które mogą okazać się tymczasowe, bank centralny raczej nie zrezygnuje z polityki utrzymywania na razie taniego pieniądza w sektorze prywatnym. Zachowanie ostrożności ze strony Ludowego Banku Chin także wiąże się z utrzymującym się ryzykiem deflacji i niepewnością związaną z wojną handlową oraz trwałością koniunktury gospodarczej.

Ceny wieprzowiny, kluczowy element w koszyku CPI, wzrosły w marcu o 5,1 proc. notując  pierwszy wzrost po 25 miesiącach spadku. Tylko ten jeden czynnik spowodował wzrost CPI o 0,12 punktu procentowego. Wzrost cen wynikał z problemów z podażą, ponieważ ponad milion świń zostało zabitych w wyniku wybuchu zarazy afrykańskiego pomoru świń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane