Chiny lepiej płacą

SW
opublikowano: 24-02-2014, 00:00

Aż 60 proc. chińskich firm skróciło w ubiegłym roku okres spłaty swoich zobowiązań — wynika z badania Euler Hermes.

Dwie trzecie firm w Chinach w 2013 r. odnotowało wzrost obrotów — wynika z opublikowanej ostatnio ankiety przeprowadzonej przez Euler Hermes wśród 220 chińskich przedsiębiorstw w październiku zeszłego roku. Obroty rosły szczególnie firmom z sektorów rolnego i budowlanego, które skorzystały z silnego popytu krajowego. Gorzej było w sektorze energetycznym oraz dystrybucji hurtowej i handlu detalicznym, gdzie zaledwie jednej trzeciej firm udało się osiągnąć wzrost sprzedaży.

Badanie pokazało również, że chińskie firmy płacą szybko, w porównaniu z międzynarodowymi standardami. Średnia długość cyklu regulowania należności w dniach (czyli wskaźnik DSO) w większości sektorów nie przekroczyła dwóch miesięcy, a ponadto sześciu na dziesięć firm udało się w 2013 r. zredukować czas regulowania płatności. Nie dotyczyło to jednak firm z sektorów energetyki i budownictwa, które borykają się z większymi opóźnieniami płatniczymi.

Z badania wynika ponadto, że choć obowiązujące w Chinach warunki płatności handlowych są dość restrykcyjne, to w stosunku do klientów zagranicznych Chińczycy potrafią być bardziej elastyczni. W przypadku 90 proc. ankietowanych firm, głównym powodem opóźnień płatniczych były trudności finansowe ich własnych klientów, których prawdopodobną przyczyną było obserwowane od czwartego kwartału 2012 r. ograniczenie akcji kredytowej. Dla wielu chińskich firm pozyskanie finansowania od tego czasu stało się trudniejsze, szczególnie w sektorach, które w dużym stopniu skorzystały na gwałtownym wzroście akcji kredytowej w 2009 r. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, ale także firmy z sektorów, w których dominuje własność państwowa lub z sektorów charakteryzujących się nadwyżką zdolności produkcyjnych — zwłaszcza nieruchomości, energetyki słonecznej oraz stali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu