Chiny mają mniej amerykańskiego długu

W styczniu piąty miesiąc z rzędu spadała wartość długu Stanów Zjednoczonych jaki znajduje się w posiadaniu Chin, informuje Bloomberg.

Łącznie Państwo Środka posiadało na 31 stycznia 2015 r. papiery skarbowe wyemitowane przez amerykański rząd o wartości 1239,1 mld USD co oznacza spadek o 5,2 mld USD w stosunku do stanu z końca 2014 r., wynika z danych zaprezentowanych przez Departament Skarbu USA.

Tuż za plecami Chińczyków uplasowała się Japonia, której stan posiadania zwiększył się o 7,7 mld USD o 1238,6 mld USD. Po raz ostatni Kraj Kwitnącej Wiśni w tym swoistym rankingu przewodził stawce wierzycieli w 2008 r. 

Jak oceniają ekonomiści, sygnały wskazujące na odpływ kapitału potwierdzają spowolnienie tempa wzrostu chińskiej gospodarki, co zmniejsza zapotrzebowanie tamtejszych władz na zakupy aktywów dolarowych w celu powstrzymywania juana przed nadmiernym wzmocnieniem. Tymczasem w Japonii, bank centralny zdecydował się na rekordowo łagodną polityki pieniężną by zakończyć trwającą od lat deflację, zalewając system finansowy pustym pieniądzem, doprowadzając do osłabienia jena.

Jak prognozują analitycy banku HSBC Holdings, japońscy inwestorzy mogą w ciągu kolejnych dwóch-trzech lat dokupić amerykańskie papiery skarbowe o wartości nawet 300 mld USD, zwiększając dwukrotnie wartość zakupów dokonanych przez kraj od 2012 r. Wynikać to będzie z planowanego przez Fed startu cyklu podwyżek stóp procentowych, podczas gdy rentowności w Japonii pozostaną w pobliżu zera. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny mają mniej amerykańskiego długu