Chiny nie pozwolą na utratę statusu gospodarki wschodzącej

opublikowano: 23-11-2018, 11:58

Chiny nie pozwolą, aby reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO) pozbawiła je statusu gospodarki wschodzącej, ogłosił wiceminister handlu Wang Shouwen.

Wang powiedział, że przetrwanie WTO stanęło pod znakiem zapytania. Oskarżył USA, nie wymieniając jego nazwy, że blokuje działalność instytucji apelacyjnej Organizacji, wykorzystuje kategorię narodowego bezpieczeństwa do nakładania ceł, a także podejmuje jednostronne działania powołując się na krajowe prawo.

Reforma WTO powinna zapewnić specjalne i zróżnicowane traktowanie gospodarek wschodzących, powiedział Wang. Podkreślił, że ich status nie powinien być oceny jedynie przez wielkość.     

- Chiny nie pozwolą żadnemu członkowi pozbawić się specjalnego i zróżnicowanego traktowania jakie przysługują im jako gospodarce wschodzącej – powiedział. 

Chiny sprzeciwiają się dodawaniu nowych specjalnych reguł dotyczących państwowych firm pod pretekstem reformy WTO. Powinny one dotyczyć skarg dotyczących polityki subsydiowania rolnictwa przez gospodarki rozwinięte oraz naprawienia nadużyć środków zaradczych w handlu, w szczególności za pomocą metody "zastępczego kraju" w postępowaniach  antydumpingowych, powiedział Wang.

Chiny są oskarżane przez inne kraje, że wykorzystują  status gospodarki wschodzącej w WTO do wspierania przez państwo swoich firm. Władze Chin bronią się, twierdząc, że wciąż odstają od gospodarek wschodzących pod względem dochodu per capita, poziomu wykształcenia obywateli, a także standardów ochrony zdrowia. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu