Chiny pompują miliardy w gospodarkę, by uspokoić inwestorów

opublikowano: 22-11-2017, 11:20
aktualizacja: 22-11-2017, 11:21

Ludowy Bank Chin zasilił w ciągu pięciu dni gospodarkę łączna kwotą 810 mld juanów (122,4 mld USD), informuje CNBC.

Była to tym samym największa tygodniowa zwyżka zastrzyku płynności od stycznia. Zdaniem ekspertów, w dużej mierze była motywowana wzrostem rentowności 10-letnich obligacji skarbowych do najwyższego poziomu od lat.

Zobacz więcej

Reuters/Forum

- Rosnące rentowności chińskich papierów dłużnych rujnują nerwy politykom, którzy by zapobiec dalszemu ich wzrostowi zapewniają systemowi zastrzyki pieniężne, chcąc w ten sposób poprawić nastroje rynkowe – powiedział Ken Chan, strateg do spraw rynków walutowych w Mizuho Bank specjalizujący się w chińskiej walucie i polityce monetarnej.

W ubiegłym tygodniu jeden z analityków banku Nomura stwierdził, że te gwałtowne ruchy na krajowych obligacjach są wynikiem obaw o zacieśnianie polityki przez Pekin. Rentowność obligacji w pewnym momencie osiągnęła już 4 proc., co było najwyższym poziomem od trzech lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu