Chiny przekłuły bańkę?

  • Emil Szweda
opublikowano: 04-03-2013, 09:30

Plotki o wprowadzeniu 20-proc. podatku od transakcji na rynku wtórnym mieszkań w Chinach spowodowały wyprzedaż akcji w Azji. Do Europy fala także dotrze.

Piątek na rynkach europejskich rozpoczął się zgodnie z oczekiwaniami, to jest od spadków indeksów wywołanych przez słabą końcówkę notowań na Wall Street jeszcze w czwartek (czego inwestorzy na Starym Kontynencie nie brali pod uwagę). Odczyty PMI dla sektora produkcji także nie dawały powodów do zakupów. Nastroje odwróciły się dopiero w końcówce notowań, gdy po słabym otwarciu w Nowym Jorku inwestorzy przystąpili do zakupów zachęceni odczytami indeksu ISM dla sektora produkcji oraz indeksu zaufania Amerykanów do gospodarki mierzonego przez Uniwersytet Michigan. Ostatecznie S&P  zyskał 0,2 proc. w piątek, ale – co istotne – nie osiągnął czwartkowego szczytu dnia (od które go rozpoczęła się wyprzedaż w ostatniej godzinie czwartkowej sesji). Co ciekawe, inwestorzy i media przeszli do porządku dziennego nad tematem automatycznych cięć w wydatkach rządowych o 85 mld USD, choć wcześniej (zwłaszcza w końcówce 2012 r.) temat ten był równie nośny co koniec świata wg. Majów.

Inwestorzy w Azji pochłonięci byli swoimi sprawami. Jedynym zwyżkującym indeksem w regionie był w poniedziałek rano Nikkei, który zyskał 0,4 proc., po tym jak przyszły szef Banku Japonii powiedział, że uczyni wszystko co możliwe, by przerwać okres 15 lat deflacji. Rynki odczytały to jako zapowiedź skupu aktywów przez bank centralny. Najmocniej natomiast przeceniano akcje w Szanghaju, gdzie główny indeks stracił dziś 3,6 proc., po tym jak w mediach pojawiły się informacje w sprawie metod schłodzenia rynku nieruchomości. Jednym ze sposobów ma być podniesienie udziału własnego w zakupie drugiej nieruchomości, ale najwięcej kontrowersji wzbudza pomysł wprowadzenia 20-proc. podatku od transakcji na rynku wtórnym. Podatek ten nie tylko powstrzymałby zapewne dalszy wzrost cen ale w ogóle wpłynął na liczbę zawieranych transakcji. Hang Seng stracił 1,7 proc.

Inwestorzy w Europie mogą być pod wrażeniem przeceny w Chinach, zresztą ceny miedzi już spadają. Również kontrakty na S&P wskazują na ujemne otwarcie Wall Street. W ciągu dnia liczyć się będą dane o zamówieniach w przemyśle USA, a w tygodniu oczywiście decyzje i komunikaty banków centralnych. Generalna ocena nie zmienia się – indeksy w pobliżach szczytów narażone są na korektę.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Open Finance

Polecane