Chiny ratują giełdę przed dramatem

ONO
opublikowano: 06-07-2015, 07:28

O ponad 2 proc. wzrósł indeks giełdy w Szanghaju po nadzwyczajnych środkach, jakie podjęli regulatorzy. Z każdą godziną poniedziałkowego handlu malał jednak chiński entuzjazm do zakupów.

Mimo wzrostów, główne indeksy w ciągu miesiąca są 25 proc. na minusie. W weekend chińskie władze postanowiły wstrzymać oferty publiczne i utworzyć fundusz stabilizacji rynku.

Zobacz więcej

Shanghai Composite Index

Bloomberg

Zawieszenie ofert IPO ma dotyczyć – przynajmniej początkowo – 10 spółek na giełdzie w Szanghaju oraz 18 firm na parkiecie w Shenzen. Decyzja została podjęta posiedzeniu Rady Państwa, odpowiednika chińskiego rządu i będzie egzekwowana przez Chińską Komisję Papierów Wartościowych i Regulacji.

Nie ujawniono żadnych szczegółów oraz tego, jak długo ma trwać to „zamrożenie”.  Ruch władz poprzedzony został deklaracją złożoną przez największe biura maklerskie zobowiązujących się do przeznaczenia miliard dolarów na stworzenie specjalnego funduszu ratunkowego na giełdzie.

Chińskie Stowarzyszenie Papierów Wartościowych poinformowało na swojej stronie internetowej, że grupa 21 brokerów z Citic Securities na czele zainwestuje równowartość 15 proc. swoich aktywów netto (według stanu na koniec czerwca), ale nie mniej niż 120 mld juanów (19,3 mld USD) łącznie w utworzenie funduszu wsparcia dla giełd. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chiny ratują giełdę przed dramatem