Chiny wprowadzą wyższe cła eksportowe na tekstylia

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-05-2005, 08:28

Chiny zapowiedziały wprowadzenie od 1 czerwca wyższych ceł eksportowych na 74 kategorie artykułów tekstylnych - podały agencje AFP i AP. Decyzja stanowi odpowiedź na naciski innych państw, w tym USA i Unii Europejskiej, zaniepokojonych gwałtownym wzrostem chińskiego eksportu od początku 2005 roku, kiedy zniesiono kwoty na chińskie tekstylia i ubrania.

Chiny zapowiedziały wprowadzenie od 1 czerwca wyższych ceł eksportowych na 74 kategorie artykułów tekstylnych - podały agencje AFP i AP.  Decyzja stanowi odpowiedź na naciski innych państw, w tym USA i Unii Europejskiej, zaniepokojonych gwałtownym wzrostem chińskiego eksportu od początku 2005 roku, kiedy zniesiono kwoty na chińskie tekstylia i ubrania.

Informacja w sprawie planowanej podwyżki ceł eksportowych - co ma w założeniu prowadzić do zahamowania tempa wzrostu eksportu - została w piątek zamieszczona na stronie internetowej chińskiego Ministerstwa Finansów. W jednozdaniowym komunikacie, przekazanym przez chińską agencję Xinhua, podano że wzrost w odniesieniu do większości produktów może wynieść nawet do 400 procent. 

Cła eksportowe w przypadku niektórych artykułów wzrosną z 0,2 juana do 1 juana, a nawet do 4 juanów od jednej sztuki danego produktu - podał chiński resort finansów. Na liście towarów, które będą podlegać nowym, wyższym cłom eksportowym, mają znajdować się spodnie, koszulki (T-shirt) i bielizna. Nowe cło w wysokości 3 juanów od kilograma nałożone zostało na przędzę lnianą chińskiej produkcji.

W styczniu, gdy zgodnie z warunkami przystąpienia Chin do Światowej Organizacji Handlu (WTO) znoszone były kwoty na eksport chiński, Pekin ustalił cła eksportowe w wysokości 0,2-0,3 juana w 148 kategoriach tekstyliów.

Nieformalne dochodzenie, rozpoczęte 29 kwietnia przez Unię Europejską dowiodło, że od początku 2005 roku, kiedy zniesiono kwoty na chińskie tekstylia i ubrania, import chińskich koszulek do krajów UE wzrósł o 187 proc., a przędzy lnianej o 56 proc. Podobnie dynamiczny wzrost importu chińskich tekstyliów odnotowano w USA.

Eksport tanich tekstyliów chińskich uderzył nie tylko w państwa UE, ale także w kraje rozwijające się: Pakistan, Sri Lankę i Bangladesz, które nie wytrzymały konkurencji ze strony Chin i musiały ograniczyć własny eksport do USA i UE.

Administracja amerykańska dwukrotnie w tym miesiącu - 13 i 18 maja - podejmowała działania na rzecz ograniczenia chińskiego importu, ustalając kwoty na import chińskich wyrobów z bawełny, mogący obecnie wzrastać w tempie nie większym niż 7,5 procent w skali roku. Także Unia Europejska - jak podała we wtorek Komisja Europejska - zapowiedziała pilne konsultacje z Chinami w sprawie ograniczenia importu do krajów UE chińskich koszulek (T-shirty) i przędzy lnianej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny wprowadzą wyższe cła eksportowe na tekstylia