Chiny wstrzymały eksport diesla

MD
opublikowano: 13-05-2011, 12:55

Chiny wstrzymały eksport oleju napędowego aby zapobiec jego niedoborom na krajowym rynku w szczytowych, letnich miesiącach.

rajowa Komisja Rozwoju i Reform wezwała firmy naftowe do zwiększenia produkcji paliw w rafineriach i uruchomienie działań pozwalających zapewnić ich stabilną podaż. Dotychczas rafinerie niechętnie decydowały się na zwiększanie produkcji w okresie wysokich cen ropy na światowych rynkach przy zaniżonych przez państwo cenach paliw w Chinach.

Znaczny popyt na olej napędowy jest spowodowany w Chinach powszechnym stosowaniem generatorów prądu w firmach. Wymuszają to przerwy w dostawach energii elektrycznej przez elektrownie. Te ostatnie chcą wymóc w ten sposób podwyżkę taryf po wzroście cen węgla. Dodatkowo brak energii pogłębia spadek produkcji w hydroelektrowniach w centralnych i wschodnich Chinach spowodowany suszą w tych regionach.

MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane