Chiny zwiększają rezerwy złota

opublikowano: 08-10-2015, 10:30

Chiny, które rywalizują z Indiami o miano największego na świecie konsumenta złota, zwiększyły rezerwy tego surowca jakie są w posiadaniu banku centralnego, informuje Bloomberg. W sierpniu wzrosły one o 1 proc. z 53,93 do 54,45 mln uncji, wynika z danych opublikowanych przez Ludowy Bank Chin (PBOC). Wstępne szacunki mówią, że ich wartość na koniec września wyniosła 61,2 mld USD.

Po sześciu latach ukrywania swoich rezerw, w lipcu Pekin pochwalił się 57-proc. ich wzrostem od 2009 r. wyprzedzając tym samym Rosję, stając się piątym krajem na świecie pod względem wielkości zapasów żółtego kruszcu. 

Złoto, sztabki
Zobacz więcej

Złoto, sztabki Bloomberg

Gromadzenie przez Chiny złota może potrwać przez jakiś czas, gdyż kraj stara się zdywersyfikować swoje rezerwy. Trzeba brać pod uwagę, że mają bardzo niski udział złota jako procent rezerw walutowych – ocenia Jordan Eliseo, główny ekonomista Bullion Co . z Sydney.

W porównaniu z najbardziej rozwiniętymi krajami ta alokacja wygląda wręcz symbolicznie. Jak wynika z danych World Gold Council, zaledwie 1,6 proc. swoich rezerw walutowych Pekin posiada w postaci złota, podczas gdy w przypadku Stanów Zjednoczonych udział ten sięga 73 proc., w Niemczech 67, zaś Francja i Włochy mają ten wskaźnik na poziomie 65 proc. 

W połowie lipca chiński bank centralny informował, że zwiększył aktywa bulionowe do 1658 ton z 1054 ton w roku 2009. Największe rezerwy złota posiada USA, szacowane są na 8133,5 ton. Z kolei Rosja od 2005 r. potroiła wielkość swoich rezerw, które na koniec półrocza 2015 r. wyniosły 1275,05 ton.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Chiny zwiększają rezerwy złota