Czytasz dzięki

Chmury nad firmami

opublikowano: 11-05-2020, 22:00

Jak obniżyć nakłady na IT, zwiększając jednocześnie wydajność technologii? Odpowiedzią jest informatyka w formie usługi.

W okresie epidemii firmy tną pensje i etaty. Uderza to w morale zatrudnionych, a ostatecznie w wyniki przedsiębiorstw. Trudniej się angażować, kiedy nad człowiekiem wisi widmo bezrobocia lub obniżenia stopy życiowej albo gdy pracę dwóch osób wykonuje jedna. Ale jest dziedzina, której oszczędności mogą służyć. Dzięki chmurze można o 30 proc. ograniczyć koszty IT przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności środowiska informatycznego.

— Wyzwanie polega na tym, by zmniejszyć wydatki na IT, utrzymując, a nawet zwiększając cyfrowyrozwój firmy, niezbędny teraz do przetrwania. Rozwiązaniem jest chmura obliczeniowa, czyli informatyka w formie usługi — mówi Michał Paschalis- Jakubowicz, szef firmy Oktawave.

IDC przewiduje, że wraz z kurczeniem się budżetów IT wzrośnie popyt na chmurę. Zamiast kupować sprzęt i oprogramowanie na własność, firmy zdecydują się na model abonamentowy. Spowoduje to spadek światowych wydatków na serwery, pamięć masową i przełączniki o 9,2 proc. w stosunku do zeszłego roku. Zwiększą się natomiast wydatki na infrastrukturę chmurową — o 3,6 proc. rok do roku. Jeszcze niedawno wiele firm chciało budować własne serwerownie. Koronawirus wybił im to z głowy. Liczba użytkowników chmury poszybuje w górę — tendencja ta utrzyma się nawet wtedy, gdy zaczniemy zapominać o pandemii.

Sprawdź program webinarium "Jak transformować biznes opierając się na danych", 3 czerwca 11:00 >>

25082f04-4285-11ea-b77f-2e728ce88125
Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane