Chodorkowski: Rosji grozi załamanie gospodarcze

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-12-2005, 16:30

Michaił Chodorkowski - zdeklarowany krytyk Kremla i były magnat naftowy, odsiadujący obecnie karę więzienia na Syberii za przestępstwa podatkowe, jest przekonany, że Rosji grozi załamanie gospodarcze.

Michaił Chodorkowski - zdeklarowany krytyk Kremla i były magnat naftowy, odsiadujący obecnie karę więzienia na Syberii za przestępstwa podatkowe, jest przekonany, że Rosji grozi załamanie gospodarcze.

Chodorkowski wypowiedział się na ten temat w przeszmuglowanym z więzienia wywiadzie dla niemieckiego magazynu "Cicero" (wydanie styczniowe, tekst udostępniony agencji dpa z wyprzedzeniem).

Skoncentrowanie się rosyjskiej gospodarki na wydobywaniu surowców naturalnych jest - zdaniem Chodorkowskiego - "wręcz samobójcze".

"Jeśli podstawą rozwoju gospodarczego w Rosji nadal będzie wydobycie surowców oraz przemysł ciężki, ten kraj natrafi na mur nie do przebycia i nigdy nie osiągnie standardu życia, porównywalnego ze średnią europejską" - uważa były szef koncernu naftowego Jukos.

Chodorkowski ostro zaatakował prezydenta Rosji Władimira Putina. W przeszmuglowanym z więzienia wywiadzie oświadczył, że wszystko - od wojska przez koleje i kalendarze świąteczne po prawo karne - zależy dzisiaj od upodobań, nastrojów, kompleksów i kaprysów jednego człowieka.

Putin rządzi na czele nieodpowiedzialnej ekipy biurokratycznej; ci ludzie pasożytują na bogactwach naturalnych kraju i nic ich nie obchodzi jakaś strategia, czy jakiś narodowy plan rozwoju - uznał Chodorkowski w wywiadzie dla niemieckiego magazynu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane