Christie’s zaoferuje wino, które było w kosmosie

PAP , DI
opublikowano: 06-05-2021, 12:07

Butelka francuskiego wina, która spędziła ponad rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zostanie sprzedana na aukcji. Jej cena może sięgnąć nawet 1 mln USD.

Wystawiona na aukcję w domu aukcyjnym Christie’s butelka Petrus 2000 jest jedną z 12 wysłanych w kosmos w listopadzie 2019 r. przez start-up Space Cargo Unlimited. Powróciła po 14 miesiącach.

— Wino starzone w kosmosie dojrzewało w wyjątkowym środowisku, o niemal zerowej grawitacji na pokładzie stacji kosmicznej. Ta podróż zmieniła wino kosztujące 10 tys. USD, znane ze złożoności, jedwabistych, dojrzałych tanin i nut czeremchy, cygar i skóry, w naukową ciekawostkę, która wciąż jest dobrym winem — powiedział Tim Tiptree z domu aukcyjnego Christie's.

Podczas degustacji, która odbyła się w Bordeaux, koneserzy porównali butelkę, która była w kosmosie, z butelką z tego samego rocznika, która pozostała w piwnicy. Różnicę trudno było opisać. Jane Anson, autorka publikacji o winach, powiedziała, że wino, które pozostało na Ziemi, smakowało nieco młodziej, a wersja kosmiczna jest nieco delikatniejsza i bardziej aromatyczna.

Wino będzie sprzedawane razem z butelką z tego samego rocznika, która została na Ziemi, karafką, kieliszkami i korkociągiem wykonanym z meteorytu. Całość mieści się w ręcznie wykonanym drewnianym kufrze. Wpływy ze sprzedaży posłużą do sfinansowania przyszłych badań Space Cargo Unlimited.

Tim Tiptree twierdzi, że szacowana cena w okolicach 1 mln USD odzwierciedla atrakcyjność butelki dla koneserów wina, miłośników kosmosu i zamożnych ludzi, którzy kolekcjonują „nadzwyczajne doświadczenia”. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane