Ciągle słabe dane z Grecji

opublikowano: 09-09-2015, 12:11

Produkcja przemysłowa w Grecji spadła w lipcu drugie miesiąc z rzędu, wynika z danych zaprezentowanych przez biuro statystyczne ELSTAT, na które powołuje się Reuters.

Jeden z podstawowych dla gospodarki wskaźników obniżył się w stosunku do analogicznego okresu 2014 r. o 1,6 proc. Produkcja wytwórcza odnotowała z kolei spadek rzędu 5,7 proc. Na tle pozostałych branż dobrze zaprezentowała się energetyczna (producentów prądu), która cieszyć mogła się z 13,8-proc. zwyżki. 

Tymczasem w sierpniu zharmonizowana stopa deflacji nieco wyhamowała  po tym jak ceny spadły o 0,4 proc. wobec odnotowanej w lipcu zniżki na poziomie 1,3 proc.  W ujęciu rocznym wskaźnik cen konsumenckich spadł o 1,5 proc. 

Grecja znajduje się s tanie deflacji już od 30 miesięcy, co jest rezultatem obniżenia płac, i emerytur oraz ogromnej recesji. Najwyższy poziom deflacji osiągnęła – jak dotychczas – w listopadzie 2013 r., kiedy to ceny konsumpcyjne zniżkowały o 2,9 proc. w ujęciu rocznym.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ciągle słabe dane z Grecji