Ciche drogi krajowe

KAP
opublikowano: 19-05-2011, 00:00

Dyrekcja drogowa zmierzy hałas na 8 tys. km dróg. Zainwestuje w ekrany dźwiękochłonne?

Dyrekcja drogowa zmierzy hałas na 8 tys. km dróg. Zainwestuje w ekrany dźwiękochłonne?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) rozpisała przetarg na sporządzenie map akustycznych niemal 8 tys. km dróg (na oferty czeka do połowy czerwca). Spełnia w ten sposób dyrektywy Brukseli.

— GDDKiA musi do końca 2011 r. wykonać mapy akustyczne dla dróg krajowych o ruchu powyżej 3 mln pojazdów rocznie. Są one sporządzane dla państwowego monitoringu środowiska w celu tworzenia i aktualizacji programów ochrony przed hałasem oraz informowania społeczeństwa o zagrożeniach hałasem — mówi Marcin Hadaj, rzecznik GDDKiA.

Po badaniach postawi ekrany akustyczne wszędzie tam, gdzie hałas przekracza normy.

— Sporządzenie map nie ma bezpośredniego przełożenia na wykonywanie inwestycji, ale z pewnością efekty analiz będą podstawą do planowanych działań ochrony ludzi przed hałasem — odpowiada Marcin Hadaj.

Dostawcy ekranów liczą na zlecenia.

— Prawo i działania Komisji Europejskiej w coraz większym stopniu będą motywować do inwestycji minimalizujących hałas nie tylko na drogach. Już prowadzone są badania poziomu hałasu na trasach, które GDDKiA niedawno oddała do użytku, i kiedy okazuje się, że zastosowano niewystarczające rozwiązania ochrony przed hałasem, to dyrekcja ogłasza przetarg i dobudowuje ekrany — mówi Tomasz Kowalik, wiceprezes Invest Remex, notowanego na NewConnect dostawcy ekranów.

Liczy, że ekrany będą stawiane nie tylko przy okazji budowy dróg. Wówczas jednak drogowców czekałyby potężne inwestycje.

— Koszt metra kwadratowego ekranu wynosi 400-1000 zł, nie wliczając projektu, pozwolenia na budowę i różnego rodzaju prac dokumentacyjnych — dodaje Tomasz Kowalik.

Dyrekcja będzie badać poziom hałasu nie tylko na zarządzanych przez siebie trasach, ale także na odcinkach koncesyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu