Ciech dał wyłączność Niemcom

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 27-05-2010, 00:00

Najbliżej kupna

Najbliżej kupna

PTU jest Gothaer

Versicherungen. Oferta

IDMSA nie znalazła uznania

chemicznego koncernu.

Coraz bliżej wejścia na polski rynek nowego gracza z Niemiec. Wczoraj Ciech wybrał partnera do wyłącznych negocjacji w sprawie sprzedaży 45 proc. akcji Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń (PTU).

— Otrzymaliśmy wiążącą ofertę, która odpowiada oczekiwaniom grupy. Od środy prawnicy obu stron przystąpili do negocjacji szczegółów umowy. Ogólne warunki, w tym kwota za pakiet akcji ubezpieczyciela, są już uzgodnione — mówi Ryszard Kunicki, prezes Ciechu.

Przedstawiciele Ciechu dodają, że do finalizacji umowy może dojść jeszcze w czerwcu. Potem będzie potrzebne uzyskanie urzędowych zgód.

Kupcem, który został na placu boju, jest niemiecki ubezpieczyciel Gothaer Versicherungen.

— Potwierdzam, że rozpoczęliśmy negocjacje na zasadzie wyłączności w sprawie przejęcia PTU — mówi Martina Fassbender, rzecznik Gothaer Versicherungen.

To oznacza, że z gry wypadł IDMSA, który według naszych informacji też był zainteresowany przejęciem ubezpieczyciela. W całej układance jest jednak jeszcze jedna niewiadoma. Statut PTU przewiduje, że zgodę na sprzedaż akcji przez któregokolwiek akcjonariusza musi wyrazić rada nadzorcza. W niej oprócz przedstawicieli Ciechu zasiadają przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Reasekuracji i Incesty. Na ostatnim posiedzeniu Ciech zgody nie dostał, bo przez nieobecność przedstawicieli PTR nie było kworum. Według naszych informacji PTR, który wcześniej sam był zainteresowany przejęciem PTU, jest skłonny sprzedać pakiet w cenie, którą oferują Niemcy, ale pod pewnym warunkiem.

Spora część reasekuracyjnego biznesu pochodzi z PTU. PTR zgodzi się na sprzedaż tylko wówczas, jeśli będzie miał gwarancję, że po przejęciu współpraca będzie kontynuowana. Techwell i Invest, które razem mają 28,5 proc. akcji, też nie palą się do sprzedaży. Są gotowe zostać w spółce po wejściu Niemców licząc, że w przyszłości pakiet będzie więcej wart.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu