Ciech znów na wozie

opublikowano: 25-01-2018, 22:00

Notowania chemicznej spółki odbiły, bo sprzyja jej otoczenie i wycofanie z giełdy innego giganta z branży — Synthosu

Po wielu miesiącach spadków notowania Ciechu w końcu odbiły — stopa zwrotu od początku roku przekracza 7 proc. Zdaniem Jakuba Szkopka, analityka mBanku, w czwartym kwartale 2017 r. spółka zatrzymała spadkowy trend w wyniku EBITDA — jego zdaniem, zysk urósł w tym okresie o 3,8 proc. r/r, do 233 mln zł. Byłoby to jednocześnie o 30 proc. więcej niż średni wynik w trzech pierwszych kwartałach ubiegłego roku, które kończyły się spadkiem EBITDA o 10, do 30 proc.

— Wzrost spotowych cen w Azji w końcówce 2017 r. oraz czasowe wyłączenie mocy produkcyjnych w Chinach pozytywnie przełożyły się na wyniki grupy w czwartym kwartale.

Według naszych wstępnych prognoz dobre otoczenie w segmencie sody (wysokie wolumeny sprzedaży wspierane przez eksport do Azji), dobra przedsprzedaż środków ochrony roślin na kolejny sezon oraz sprzyjające otoczenie w piankach PUR przełożyły się na wzrost EBITDA — uważa Jakub Szkopek.

Specjalista spodziewa się 765 mln zł EBITDA spółki w 2018 r. i dodaje, że podniosłoby to konsens prognoz analityków o 12 proc., do 684,6 mln zł. Zdaniem Jakuba Szkopka, zakładany przez zarząd spółki 3-4-procentowy wzrost wolumenu sprzedaży sody oznacza, że mimo zwiększenia mocy w Turcji kontraktacja na 2018 r. przebiegła pomyślnie. — Nie zmieniamy naszej rekomendacji „kupuj” dla grupy.

Dobre wyniki czwartego kwartału, naszym zdaniem, mogą być punktem zwrotnym dla notowań spółki — podkreśla Jakub Szkopek. Analityk uznaje również Ciech za największego beneficjenta udanego wezwania na Synthos, bo kontrolowana przez Kulczyk Investments firma będzie jedyną prywatną i płynną spółką chemiczną na GPW.

— Możliwe, że część uwolnionego kapitału będzie alokowana przez rynek właśnie w akcje producenta sody — dodaje Jakub Szkopek. 19 stycznia doszło do wykupu przymusowego pakietu 6,1 proc. akcji Synthosu, których akcjonariusze mniejszościowi nie odsprzedali w wezwaniu, ogłoszonym przez Michała Sołowowa. Biznesmen na zakup 496 mln akcji wydał 2,44 mld zł. Kapitalizacja Ciechu to 3,26 mld zł.

Jakub Szkopek wycenia akcje Ciechu na 79,54 zł i radzi je kupować. Pozostali analitycy są podzieleni w ocenie potencjału wzrostu notowań — rekomendacja od DM BOŚ to „sprzedaj” z ceną docelową 45 zł, natomiast od BDM „kupuj” z ceną docelową 68,6 zł. Średnia z cen docelowych to 64,3 zł — nieznacznie powyżej kursu na GPW. Z jedenastu rekomendacji 4 są pozytywne, 4 neutralne, a 3 negatywne. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ciech znów na wozie