Ciepłownictwo w potrzebie

Polskie ciepłownictwo potrzebuje ponad 400 mld zł na inwestycje, ale nikt nie ma dokładnych danych na temat stanu tego sektora — alarmuje think tank Forum Energii.

Po zakończeniu szczytu klimatycznego w Madrycie i szczytu europejskiego w Brukseli też poświęconego klimatowi państwa Unii siadają do negocjowania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który ma dysponować kwotą 100 mld EUR. W tym kontekście think tank Forum Energii umieszcza swój najnowszy raport o branży ciepłowniczej.

CZAS NA ZMIANY:
CZAS NA ZMIANY:
Polskie ciepłownictwo, oparte głównie na węglu, musi się zmienić. — Ale jak, skoro prawie nie ma na ten temat danych? — zastanawia się Joanna Maćkowiak-Pandera, szefowa Forum Energii.
Fot. ARC

— Polski rząd negocjuje właśnie kwestie finansowania polskiej transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Problem w tym, że kluczowy dla Polski sektor ciepłownictwa i ogrzewnictwa, oparty w przeważającej mierze na węglu, jest rozproszony. W związku z tym wszelkie dane też są rozproszone, przestarzałe i generalnie trudno dostępne — mówi Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

Wielka niewiadoma

Niedostępność danych oznacza, jak przekonuje szefowa Forum Energii, że polscy urzędnicy negocjują praktycznie w ciemno, nie znając potrzeb tego sektora. Think tank sięgnął więc po dane Głównego Urzędu Statystycznego, Eurostatu, a także ze spisów powszechnych przeprowadzanych na ogół co 10 lat. Przeanalizował i w efekcie powstał raport „Ciepłownictwo w Polsce. Edycja 2019”.

Z zebranych — z trudem, jak podkreślają autorzy — liczb wynika m.in. że polskie gospodarstwa domowe zużywają 87 proc. węgla konsumowanego przez wszystkie gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej, a prawie połowa krajowych gospodarstw ogrzewa domy paliwami stałymi. Krajowe ciepłownictwo emituje 68 mln ton CO 2 rocznie, co stanowi aż jedną czwartą jego krajowej emisji. Zużywa też 26 mln ton węgla energetycznego rocznie, podczas gdy całkowite zużycie w kraju to ok. 60 mln ton.

Wielkie potrzeby

Potrzeby sektora są ogromne. Już w poprzednim raporcie Forum Energii szacowało, że na szeroko rozumianą transformację polskiego ciepłownictwa, obejmującą m.in. wymianę instalacji i rozbudowę sieci, potrzeba będzie ok. 410 mld zł. Porównywać tę kwotę warto jednak z tzw. scenariuszem bazowym, szacującym wydatki np. remontowe, które sektor i tak musi ponosić. Ich wartość to ok. 200 mld zł. To oznacza, że transformacja sektora będzie kosztować „tylko” dodatkowe 200 mld zł.

Transformacja będzie konieczna, bo — jak podaje Forum Energii — tylko 12 proc. budynków ma wysoki i bardzo wysoki standard energetyczny. Bardzo niski standard ma aż 41 proc. budynków. Problemem jest też ubóstwo energetyczne i zaawansowany wiek budynków.

— Jednocześnie rządowy program Czyste Powietrze nie ma ambitnych celów i może w zasadzie zablokować transformację — uważa Joanna Maćkowiak-Pandera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane