Cisco powie o anomaliach

opublikowano: 04-12-2019, 22:00

Centrum w Krakowie zatrudni kilkaset osób, które zadbają o cyberbezpieczeństwo w regionie EMEAR. W Polsce firma będzie chronić sieć

Kiedy w 2016 r. Cisco zdecydowało się ulokować w Krakowie — obok centrum usług — ośrodek zajmujący się bezpieczeństwem dla firm z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki oraz Rosji, spółka zapowiadała, że chętnie doradzi też klientom z sektora publicznego. Słowo stało się ciałem w październiku, gdy w trakcie Cybersec Forum w Katowicach Cisco (a także Ericsson i Nokia) podpisało z Ministerstwem Cyfryzacji porozumienie na rzecz bezpieczeństwa.

JEST PRACA:
JEST PRACA:
W Polsce potrzeba kilku tysięcy specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Jeśli ktoś myśli o zawodzie informatyka, ta specjalizacja jest jedną z najbardziej pożądanych — mówi Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco Systems Poland.
Fot. ARC

Trzy obszary

— To niezwykle ważne, by zapewnić bezpieczeństwo na poziomie Polski. Będziemy współpracować w trzech obszarach. Po pierwsze, mamy wyspecjalizowaną komórkę Talos, która obserwuje ruch internetowy przechodzący przez urządzenia Cisco. A ponieważ 80 proc. ruchu w internecie odbywa się właśnie na naszych urządzeniach, to poziom widoczności cyberzagrożeń, jaki ma Cisco, jest bardzo wysoki — mówi Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco Systems Poland.

Kilkuset pracowników Talosa obserwuje anomalie w ruchu internetowym, które potem często okazują się próbą ataku. Eksperci Cisco starają się jak najszybciej znaleźć na nie receptę. Niektóre urządzenia można na bieżąco wyposażać w odpowiednie zabezpieczenia i w ten sposób na atak, do którego dzień wcześniej doszło w jakimkolwiek miejscu na świecie, zareagują w Polsce.

— Informacje o atakach będziemy natychmiast przekazywać do polskich CERTów (zespołów reagowania na incydenty, Computer Emergency Response Team) — mówi Przemysław Kania.

Dotychczas takie dane nie były regularnie przesyłane do polskich instytucji. Drugi obszar współpracy Cisco z Ministerstwem Cyfryzacji dotyczy dzielenia się wiedzą: szkolenia pracowników administracji centralnej i samorządowej.

— Trzeci obszar to dzielenie się praktykami konfiguracyjnymi naszych rozwiązań sprzętowych i oprogramowania, aby poziom bezpieczeństwa cyfrowego był jak najwyższy. Urządzenia często nie mają włączonych możliwości obserwacji ruchu i reagowania na ataki. Trzeba je odpowiednio skonfigurować lub wymienić na nowsze. W ten sposób sieć transmisji głosu i wideo będzie umiała nasłuchiwać i reagować — mówi Przemysław Kania.

Porozumienie jest niekomercyjne.

— Zaproponujemy rodzaj parasola ochronnego. Będziemy rozmawiać z poszczególnymi ministerstwami. Dla nas liczy się, by ludzie zamiast zagrożeń widzieli korzyści z usieciowienia — mówi szef Cisco Systems Poland.

Może się jednak okazać, że do odpowiedniego zabezpieczenia potrzebne będą urządzenia nowszej generacji niż stosowane obecnie w polskich urzędach.

Rekrutacja trwa

Cisco zatrudnia w Krakowie 1900 osób, a w Warszawie 200.

— Nie mamy sprecyzowanych planów co do przyszłego zatrudnienia, ale praktyka pokazuje, że do tej pory zatrudnialiśmy 300-600 osób na rok. Jesteśmy pewni, że to tempo utrzymamy, bo praca krakowskiego zespołu jest odbierana bardzo dobrze — mówi Przemysław Kania.

60-70 proc. osób zatrudnionych w Krakowie to specjaliści od technologii sieciowych, głównie bezpieczeństwa. Inne centra zajmujące się utrzymaniem i rozwojem transmisji danych, wideo i głosu znajdują się w Bangalore w Indiach, Meksyku i Karolinie Północnej. W okresie od sierpnia 2017 r. do sierpnia 2018 r. Cisco Systems Poland miało 493,6 mln zł przychodów (rok wcześniej 429,7 mln zł), a zysk netto spadł z 30,6 mln zł do 21,9 mln zł.

Taka branża

Sektor nowoczesnych usług biznesowych nie rośnie już w Polsce tak jak kiedyś, gdy liczba miejsc pracy zwiększała się rocznie o 20 proc. W ubiegłym roku przybyło ich 28 tys. (do 307 tys.), co oznacza wzrost o 10 proc. ABSL, branżowy związek, spodziewa się dalszego spowolnienia – do 9,6 proc. i 336 tys. miejsc pracy w 2020 r. Polskie centra zajmują się jednak coraz bardziej zaawansowanymi procesami. 60 proc. firm ankietowanych przez ABSL ocenia, że obsługują takie procesy. Rośnie udział stanowisk specjalistycznych, które stanowią już 50 proc. wszystkich wobec 45 proc. w 2018 r. Choć nowych projektów nie ma już tak dużo jak dawniej, to 70 proc. miejsc pracy w latach 2016-19 powstało w już istniejących centrach. Głównym ośrodkiem w Polsce jest Kraków, wiosną 2019 r. pracowało w sektorze 70 tys. osób zatrudnionych w 238 centrach (15 z nich powstało w okresie I 2018 - III 2019). Do Krakowa wchodzi m.in. GFT, dostawca usług IT, który w biurach w Warszawie, Łodzi i Poznaniu zatrudnia blisko 750 osób. Centra usług w dawnej stolicy mają także m.in. ABB, Capgemini, Hays, HSBC, IBM, Luxoft, Motorola, Shell, Sii, State Street, UBS czy Wipro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane