Czytasz dzięki

CIT-8: ulgi warte uwagi

Anna Gajewska
opublikowano: 19-03-2020, 22:00

Podatnicy CIT mogą w zeznaniu rocznym za 2019 r. skorzystać z nowej ulgi IP Box i zmodyfikowanej ulgi B+R.

Do końca marca 2020 r. roczną deklarację CIT-8 muszą złożyć przedsiębiorcy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. 31 marca to także ostatni dzień na wpłacenie podatku należnego lub różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych CIT może zmniejszyć podatek na kilka sposobów, korzystając ze zwolnień podatkowych — na ściśle określone cele (np. charytatywne, naukowe), odliczeń od wykazanego dochodu — darowizny (np. cele społeczne lub religijne) czy ulgi na złe długi. Warte uwagi są też ulgi Innovation Box (IP Box) oraz na badania i rozwój (B+R).

B+R bardziej atrakcyjna

Ulga na badania i rozwój zastąpiła ulgę na nabycie nowych technologii. Może ją zastosować każda, nawet niewielka firma z jakiejkolwiek branży. Co ważne, ulgą można objąć już rozpoczęte projekty badawczo-rozwojowe. A jeszcze ważniejsze jest, że wynik prowadzonych prac badawczo-rozwojowych nie ma żadnego wpływu na prawo do skorzystania z ulgi. Mogą więc zakończyć się fiaskiem, a i tak ulga przysługuje. Podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi jest poniesienie przez przedsiębiorcę w ciągu roku kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową — tzw. kosztów kwalifikowanych. Są nimi: wynagrodzenia pracowników; wynagrodzenia poniesione z tytułu umów cywilnoprawnych; nabycie materiałów i surowców; nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego; ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne; odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej; nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej; koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego; odpisy amortyzacyjne.

Prace badawczo-rozwojowe muszą być podejmowane w sposób systematyczny, a ich celem jest zwiększanie wiedzy oraz wykorzystania tych zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wydatki poniesione na działalność B+R mogą zostać odliczone przez podatnika dwukrotnie: w kosztach uzyskania przychodów oraz w zeznaniu rocznym jako ulgi podatkowej. Wysokość ulgi zależy od wielkości kosztów kwalifikowanych poniesionych w związku z działalnością badawczo-rozwojową. Skorzystanie z ulgi wiąże się z obowiązkiem złożenia załącznika CIT/BR do rocznego zeznania podatkowego. Podatnik może skorzystać z ulgi B+R także po złożeniu zeznania za rok podatkowy. Musi tylko załączyć CIT/BR do korekty rocznego zeznania.

5 proc. dla dochodu z IP

Ulga B+R nie wyklucza skorzystania z IP Box. Preferencja polega na możliwości zastosowania 5-procentowej stawki podatku od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), czyli m.in. z patentów, praw ochronnych na wynalazek, na wzór użytkowy, praw z rejestracji wzoru przemysłowego oraz autorskiego prawa do programu komputerowego. Zgodnie z objaśnieniami MF podatnicy nie mogą stosować ulgi B+R oraz 5-procentowego opodatkowania jednocześnie w stosunku do tego samego dochodu. Ulgę B+R oraz stawkę preferencyjną IP Box można jednak stosować naprzemiennie w tym samym roku podatkowym. Załącznikiem dla rozliczających IP BOX jest deklaracja CIT/IP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gajewska

Polecane