CITI I COMMERZ: ZMIANA MIEJSC

Kobosko Michał, Zielewski Paweł
opublikowano: 14-04-2000, 00:00

CITI I COMMERZ: ZMIANA MIEJSC

Akcjonariusze Banku Handlowego zamkną dziś oficjalnie historię związku z BRE

ROZWÓD: Dziś akcjonariusze Banku Handlowego ostatecznie przekreślą plan połączenia BHW z BRE Bankiem. Teraz od Cezarego Stypułkowskiego, prezesa Handlowego, i Wojciecha Kostrzewy, szefa BRE, praktycznie nic już nie zależy. Obie instytucje zostały przedmiotami transakcji swoich inwestorów, a ci mogą zrealizować każdy, nawet najbardziej nieprawdopodobny scenariusz. fot. Borys Skrzyński

Pomysłem na w miarę szybkie rozplątanie bankowego węzła gordyjskiego jest dokonanie wymiany, w wyniku której Commerzbank zostałby właścicielem Banku Handlowego, a Citigroup przejęłaby BRE Bank. Niemożliwe? A jednak.

Na dzisiejszym WZA Banku Handlowego dojdzie do oficjalnego zakończenia sprawy fuzji BHW z BRE Bankiem. Akcjonariusze mają przegłosować uchwałę unieważniającą decyzję o połączeniu z BRE. Tak — przypomnijmy — zdecydowało głośne WZA odbyte 9 grudnia ubiegłego roku.

Niepewna przyszłość

Dzisiejsze WZA nie odpowie raczej na pytanie o przyszłość Banku Handlowego. Wyżsi rangą dyrektorzy BHW liczą, że dowiedzą się więcej w czasie weekendowego, dorocznego spotkania z zarządem w Mrągowie. Ale i tam mogą nie paść ostateczne deklaracje.

Powód jest prosty: sprawy dotyczące przyszłości BHW i BRE nie rozstrzygają się w gabinetach prezesów tych banków, ale ponad ich głowami, gdzieś między Nowym Jorkiem, Londynem i Frankfurtem. W Polsce najważniejszą rolę gra w tych targach Komisja Nadzoru Bankowego.

I właśnie jej zachowanie wzbudza najwięcej kontrowersji środowiska bankowego. KNB od dwóch miesięcy zastanawia się nad wydaniem Citigroup zgody na osiągnięcie 75 proc. głosów na WZA BHW.

— Trudno sobie wyobrazić, by polski nadzór sprawdzał przez tyle czasu wiarygodność giganta światowej bankowości. Powody zwłoki muszą być inne. Możliwe, że najważniejszym jest brak szczegółowego planu dotyczącego przyszłości Banku Handlowego — mówi Marek Juraś, analityk Erste Securities.

Ograniczyć zapędy Citi

Według naszych źródeł, KNB oczekuje od inwestora przedstawienia klarownej strategii rozwoju Banku Handlowego. Komisja nie chce się zgodzić, by Amerykanie objęli więcej niż 50 proc. akcji banku. Żąda też utrzymania marki i giełdowej obecności Banku Handlowego oraz włączenia do jego struktur Citibanku Poland. Jak łatwo się domyślić, Citi, które zwykle nie zostawia pola manewru przejmowanym bankom, na razie nie bierze pod uwagę przyjęcia tych warunków. Następne posiedzenie KNB ma się odbyć już w maju.

A może tak wymiana

Analitycy bankowi dość ostrożnie wypowiadają się o możliwych scenariuszach przyszłych zdarzeń. Zgadzają się bowiem, że rynek może zostać zaskoczony sposobem rozwikłania bankowego supła.

W ostatnich dniach na rynek powróciła teoria, że Citi mógłby zostać głównym akcjonariuszem... BRE Banku w zamian za oddanie Banku Handlowego Commerzbankowi.

Teoria, która na pierwszy rzut oka wydaje się oderwana od rzeczywistości, może mieć jednak ręce i nogi. Warto zwrócić uwagę, że Niemcy wciąż są znaczącym udziałowcem Banku Handlowego, a ostatnio jeszcze dokupili jego akcje od spółek zależnych BRE.

W dodatku Commerzbank zyskał bardzo dobre noty w NBP za to, co i jak zrobił dotychczas w BRE Banku. W tym banku Niemcy nigdy nie przekroczyli 50 proc. udziałów. Także w przypadku fuzji BRE-BHW Niemcy chcieli mieć tylko mniejszościowy pakiet akcji, utrzymać brand firmy i pozostawić jej akcje w obrocie publicznym.

Summa summarum, Commerzbank jako kandydat na inwestora BHW mógłby liczyć na poparcie NBP, KPWiG i polskich polityków.

Citi, czyli przejęcie

Jeden z analityków przypomniał, że wobec Citigroup, jako nabywcy BHW, instytucje nadzoru mają o wiele więcej obaw. Wszyscy zdają sobie sprawę, że Amerykanie nie chcieliby długo utrzymywać niezależności Banku Handlowego i prędzej czy później włączyliby go w swoje struktury. Taka jest strategia tej grupy i trudno oczekiwać, by akurat Polska miała stanowić wyjątek.

— Taka operacja w przypadku BRE Banku byłaby mniej bolesna. Stosunkowo młoda marka BRE i tak miała zniknąć po fuzji z Handlowym. Poza tym BRE nie jest ani tak skomplikowany (pod względem struktury sieci i zatrudnienia), ani upolityczniony jak Handlowy. W związku z tym KNB miałaby mniej oporów przed przyłączeniem BRE do Citibanku Poland.

Citi chce odgrywać główną rolę na polskim rynku bankowości korporacyjnej, a to daje mu zarówno przejęcie Handlowego, jak i BRE. Jeśli chodzi o detal, BRE może być, paradoksalnie, w lepszej sytuacji niż Handlowy. Fakt, że BRE nie uruchomił jeszcze takich usług, sprawia, że inwestor mógłby uniknąć kłopotów w rodzaju integrowania swojej polskiej placówki z Handlobankiem — uważa jeden z obserwatorów.

Inni też wygrają

Taka kombinacja byłaby też atrakcyjna dla innych stron zasupłanych w fuzję BRE-BHW. PZU i Skarb Państwa sprzedadzą swoje akcje z planowanym zyskiem. Podobnie postąpi Zurich i zapewne JP Morgan. Natomiast Swedbank, który wykorzystywał obecność w BHW do obsługi handlu ze Skandynawią, będzie mógł nadal to czynić u boku Commerzbanku.

Nie wiadomo tylko, czy strony są na tyle elastyczne, by przeprowadzić taką transakcję. A czasu jest coraz mniej. Przypomnijmy, że dziś upływa termin, w którym inwestorzy stabilni mieli odsprzedać prawa do akcji i obligacji imiennych (po 70 zł za sztukę) albo grupie Citi albo „osobie trzeciej” wskazanej przez zarząd BHW.

— Niczego nie można wykluczyć. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można założyć, że Citi nie będzie inwestorem w Handlowym. Z drugiej strony jednak spodziewam się ogromnego oporu nadzoru bankowego w przypadku rozpoczęcia przez Amerykanów np. likwidowania marki BRE Banku. Sytuacja jest na razie patowa. Jedno jest pewne — jej rozwiązanie nastąpi w wąskim kręgu zainteresowanych instytucji — dodaje analityk zachodniego banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kobosko Michał, Zielewski Paweł

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / CITI I COMMERZ: ZMIANA MIEJSC