Citi zaoferuje platformę pożyczkową

opublikowano: 13-05-2018, 22:00

Sprzedaż pożyczek i kart kredytowych przez internet ma przyprowadzić do banku nowych klientów.

Citi Handlowy będzie pożyczał online osobom indywidualnym. Pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli w pełni zautomatyzować proces aplikowania o kredyt. Platforma będzie gotowa do końca roku, a całkowity czas procedowania nie przekroczy 30 min. Rozwiązanie ma wspomóc segment pożyczek gotówkowych, który w wynikach za I kw. 2018 r. jako jedyny odnotował 1-proc. spadek r/r. Tą drogą bank chce pozyskiwać też nowych klientów.

Zdaniem analityka Vestora, Bank Handlowy, kierowany przez Sławomira S. Sikorę, może być ostatnim przedstawicielem branży z wysoką i powtarzalną dywidendą.
Zobacz więcej

Ostatni:

Zdaniem analityka Vestora, Bank Handlowy, kierowany przez Sławomira S. Sikorę, może być ostatnim przedstawicielem branży z wysoką i powtarzalną dywidendą. Fot. Tomek Pikuła

— W przypadku pożyczek gotówkowych, dziś istotny jest czas. Mamy nadzieję, że to rozwiązanie przyniesie nam dodatkowe wolumeny, zarówno w pożyczkach, gdzie potrzebujemy wzmocnienia, jak też w kartach kredytowych — mówi Sławomir Sikora, prezes Banku Handlowego.

Obecnie bank umożliwia wyłącznie złożenie wniosku online, a 43 proc. klientów korzysta z tego kanału. W przyszłym roku przez internet będzie można otworzyć również rachunek bankowy.

Bank nie przewiduje redukcji etatów w związku z automatyzacją. Prace nad wdrożeniem projektu „Time to money” prowadzone są etapowo. Obecnie bank pracuje nad weryfikacją AML (przeciwdziałanie praniu pieniędzy) i biometrią — potwierdzeniem tożsamości klienta będzie zdjęcie dowodu osobistego i selfie. Takie rozwiązania wykorzystuje m.in. start-up płatniczy Revolut.

Pozytywnie ocenia kierunek, w którym podąża Citi Handlowy, Michał Sobolewski, analityk domu maklerskiego BOŚ.

— Szybkość udzielania finansowania to przewaga, jaką mają dziś fintechy nad bankami, które coraz częściej reklamują się przez pryzmat tempa, w jakim są w stanie pożyczyć pieniądze, mowa m.in. o Aliorze czy BZ WBK. Wszystko wskazuje na to, że również Millennium podąży tym szlakiem — mówi analityk.

Czy bankowi uda się zwiększyć wolumen klientów? Zdaniem analityka, to może być trudne ze względu na profil klienta Citi Handlowego.

— Wszystko zależy od tego, kto przyjdzie po pożyczkę. Jeśli będą to klienci firm pożyczkowych, którzy szukają tańszego finansowania, sądzę, że bank może nie chcieć ich zatrzymać przy sobie, ze względu na niewystarczająco dobrą ocenę ryzyka kredytowego. Część klientów odpadnie z powodu prescoringu, na którego podstawie bank z góry przyznaje limit zadłużenia bez formalności. Taki kredyt zwykle jest tańszy niż u konkurencji. Rozwiązanie oferuje m.in. mBank. Myślę, że dobrym pomysłem w przypadku Citi Handlowego byłoby partnerstwo z platformą e-commersową, taką jak np. Zalando — mówi Michał Sobolewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu