Citibank Overseas zmniejszył udziały w Citibanku Handlowym do 75%

opublikowano: 06-12-2004, 11:42

Citibank Overseas Investments Corporation (COIC) sprzedał 14,3% akcji Citibanku Handlowego na rzecz swojej spółki zależnej International Finance Associates BV (IFA), zmniejszając tym samym udział w Citibanku Handlowym do wymaganego przez nadzór bankowy poziomu 75%, podał w weekend Citibank.

Bank podał też, że transakcja związana jest z emisją obligacji zamiennych na akcje Citibanku Handlowego, których posiadacze będą mogli wykonywać prawa do głosów z akcji objętych przez IFA.

COIC zbył akcje Citibanku Handlowego 30 listopada poza rynkiem regulowanym i bez przeprowadzenia publicznego wezwania, na podstawie art. 89 ust. 1 lit. b ustawy prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, podano w komunikacie.

COIC posiada obecnie 97.994.700 akcji Citibanku Handlowego, stanowiących 75% kapitału zakładowego i głosów na walnym zgromadzeniu.

„Transakcja zbycia akcji Banku Handlowego przez COIC związana jest z realizacją wymogu dotyczącego obniżenia udziału Citigroup w kapitale Banku Handlowego do 75%” – czytamy w komunikacie.

20 października 2004 roku Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) zaakceptowała ogólną strukturę transakcji, której celem jest obniżenie udziału Citigroup w kapitale zakładowym Citibanku Handlowego do 75% ogólnej liczby akcji i głosów. Citigroup miał czas na zmniejszenie udziału w polskim banku do końca tego roku.

„Akcje zostały zbyte przez COIC w związku z emisją przez Citibank NA obligacji wymiennych na akcje Banku Handlowego. Każdy z obligatariuszy będzie uprawniony do wydawania instrukcji co do wykonywania praw głosu przysługujących z takiej liczby akcji, jaką obligatariusz uzyskałby w wyniku realizacji prawa do wymiany obligacji znajdujących się w jego posiadaniu” – głosi komunikat.

W końcu listopada amerykański Citibank przeprowadził ofertę obligacji wymiennych o wartości 436,5 mln USD, mającą na celu zmniejszenie udziału w akcjonariacie Citibanku Handlowego do 75% głosów na walnym zgromadzeniu. Obligacje mają trzyletni termin wykupu i są wymienialne na ok. 14,3% akcji Citibanku Handlowego.

Narastająco po trzech kwartałach 2004 roku grupa Citibanku Handlowego miała 321,83 mln zł zysku wobec 225,03 mln zł zysku rok wcześniej przy przychodach odsetkowych odpowiednio 1211,00 mln zł wobec 1045,61 mln zł.

tom/bas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Citibank Overseas zmniejszył udziały w Citibanku Handlowym do 75%